[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: جلد 15، شماره 6 - ( بهمن و اسفند 1399 ) ::
جلد 15 شماره 6 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
اثربخشی ترکیب مشاوره گروهی مبتنی بر تعهد و پذیرش با واقعیت درمانی بر راهبردهای تنظیم شناختی هیجان و خودکارآمدی در زنان نابارور
محبوبه چین آوه* ، صمد فریدونی ، فاطمه سادات برهانی
. گروه روانشناسی، دانشکده علوم انسانی، واحد ارسنجان، دانشگاه آزاد اسلامی، ارسنجان، ایران ، fatmoh60@yahoo.com
چکیده:   (68 مشاهده)

مقدمه: مساله ناباروری از موضوعات مهم در حوزه پزشکی و روانشناسی است که مطالعات زیادی پیرامون آن و متغیرهای فیزیولوژیایی و روان­شناختی مرتبط با آن در افراد نابارور انجام شده است. بنابراین هدف مطالعه حاضر  اثربخشی ترکیب مشاوره گروهی مبتنی بر تعهد و پذیرش با واقعیت درمانی بر راهبردهای تنظیم شناختی هیجان و خودکارآمدی در زنان نابارور بود.
روش کار: پژوهش حاضر شبه آزمایشی بود که بر اساس آن طرح آزمودنی­ها با انتساب تصادفی به یک گروه آزمایش و یک گروه کنترل تقسیم و سپس عمل آزمایشی  اجرا شد. از پرسشنامه­های راهبرد های تنطیم هیجان و خودکارآمدی در پیش­آزمون و پس­آزمون استفاده شد. جامعه آماری پژوهش حاضر تمامی زنان نابارور شهر شیراز بود که در یک دوره­ی زمانی سه ماهه (تابستان 1398) به یکی از کلینیک ها و مراکز درمان ناباروری در شهر شیراز مراجعه کرده بودند. از میان زنان نابارور مراجعه کننده، تعداد 30 نفر به صورت در دسترس انتخاب شد. از روش ­های آمار توصیفی و استنباطی مانند تحلیل کواریانس برای مقایسه میانگین ‌های گروه آزمایش و کنترل استفاده شد.
یافته­ ها: نتایج نشان داد که ترکیب مشاوره گروهی مبتنی بر تعهد و پذیرش با واقعیت درمانی بر راهبردهای تنظیم شناختی هیجان و خودکارآمدی در زنان نابارور تاثیر مثبت و معنی­داری می­گذارد(05/0P<).
نتیجه­ گیری: بنابراین و بر اساس یافته­های حاضر می­توان گفت که برای ارتقای سطح خودکارآمدی و تنظیم شناختی زنان نابارور استفاده از ترکیب درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد و واقعیت­درمانی بسیار مفید و کاربردی است و لذا این ترکیب سودمند توصیه و پیشنهاد می­ شود.
 
واژه‌های کلیدی: مشاوره گروهی مبتنی بر تعهد و پذیرش، واقعیت درمانی، راهبردهای تنظیم شناختی هیجان، خودکارآمدی، ناباروری
     
نوع مطالعه: روانپرستاری و پرستاری بهداشت روانی | موضوع مقاله: علوم رفتاری و روانی(روانشناسی، مددکاری و...)
دریافت: 1399/6/20 | پذیرش: 1399/9/4 | انتشار: 1399/12/10
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Chin Aveh M, Fereydoni S, Borhani F S. The effectiveness of combining group counseling based on commitment and acceptance with reality therapy on cognitive emotion regulation and self-efficacy strategies in infertile women. IJNR. 2021; 15 (6)
URL: http://ijnr.ir/article-1-2430-fa.html

چین آوه محبوبه، فریدونی صمد، برهانی فاطمه سادات. اثربخشی ترکیب مشاوره گروهی مبتنی بر تعهد و پذیرش با واقعیت درمانی بر راهبردهای تنظیم شناختی هیجان و خودکارآمدی در زنان نابارور. پژوهش پرستاری. 1399; 15 (6)

URL: http://ijnr.ir/article-1-2430-fa.htmlجلد 15، شماره 6 - ( بهمن و اسفند 1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 29 queries by YEKTAWEB 4269