[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: جلد 12، شماره 2 - ( خرداد و تیر 1396 ) ::
جلد 12 شماره 2 صفحات 38-44 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی کیفیت گزارش پرستاری در حیطه‌های مختلف و علل عدم گزارش نویسی صحیح توسط پرستاران در بیمارستان شهید بهشتی یاسوج
سهیلا زابلی پور، سپیده محمدی ، محمد فرارویی، مرضیه حسینی، مریم بازگیریان
دانشگاه علوم پزشکی اصفهان،ایران ، sepid.mohamadi@nm.mui.ac.ir
چکیده:   (2554 مشاهده)

مقدمه: گزارش نویسی در پرستاری از جمله مسئولیت‌های مهم رشته پرستاری ست که پس از چندین دهه آموزش و تاکید بر لزوم اجرای صحیح آن، همچنان با مشکلات متعددی روبروست. این پژوهش با هدف بررسی کیفیت گزارش پرستاری در حیطه‌های مختلف و علل عدم گزارش نویسی صحیح توسط پرستاران بیمارستان شهید بهشتی یاسوج انجام شده است.

روش کار: مطالعه حاضر از نوع توصیفی مقطعی است که در آن اطلاعات جمع آوری شده از 120 پرونده و 100 نفر پرستار که بصورت تصادفی انتخاب شدند جمع آوری شده است. ابزارهای پژوهش شامل چک لیست گزارش معمول بخش، بدو ورود، ترخیص، قبل و بعد از عمل و همچنین چک لیست علل عدم ثبت صحیح گزارشات پرستاری بوده است. داده‌های آماری با SPSS16 مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

یافته‌ها: میزان گزارشات ثبت شده صحیح، در قسمت گزارش‌های معمول بستری در بخش و بدو ورود 56%، ترخیص 82%، قبل عمل 44% و بعد از عمل 68% بوده است و در سایر موارد به صورت ثبت نشده و یا ثبت ناکامل بوده است. همچنین پرستاران به نبودن وقت، بارکاری زیاد و خستگی به عنوان مهم‌ترین علل عدم گزارش نویسی صحیح اشاره کردند.

نتیجه گیری: نتایج این مطالعه فرصت مغتنمی ایجاد کرده است تا پرستاران و مسئولین با توجه بیشتر به گویه هایی که ضعف در آن مشاهده شده است، به ارتقا گزارشات پرستاری کمک کنند. همچنین تمهیداتی جهت کاهش بار کاری و خستگی پرستاران که منجر به عدم گزارش نویسی صحیح می‌شود، اندیشیده شود.

واژه‌های کلیدی: گزارش نویسی، گزارش پرستاری، کیفیت گزارش
متن کامل [PDF 304 kb]   (524 دریافت)    
نوع مطالعه: مدیریت پرستاری | موضوع مقاله: پرستاری
دریافت: ۱۳۹۵/۷/۲۴ | پذیرش: ۱۳۹۵/۱۰/۲ | انتشار: ۱۳۹۶/۲/۳۱
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

zabolypour S, mohammadi S, fararooei M, hosseini M, bazgirian M. A Review of Quality of Nursing Documentation in Different Fields and the Lack of Proper Reporting by Nurses in Shahid Beheshti Hospital in Yasouj. IJNR. 2017; 12 (2) :38-44
URL: http://ijnr.ir/article-1-1814-fa.html

زابلی پور سهیلا، محمدی سپیده، فرارویی محمد، حسینی مرضیه، بازگیریان مریم. بررسی کیفیت گزارش پرستاری در حیطه‌های مختلف و علل عدم گزارش نویسی صحیح توسط پرستاران در بیمارستان شهید بهشتی یاسوج. پژوهش پرستاری. 1396; 12 (2) :38-44

URL: http://ijnr.ir/article-1-1814-fa.htmlجلد 12، شماره 2 - ( خرداد و تیر 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 29 queries by YEKTAWEB 3768