[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: جلد 12، شماره 4 - ( مهر و آبان 1396 ) ::
جلد 12 شماره 4 صفحات 19-24 برگشت به فهرست نسخه ها
رابطه باورهای فراشناخت با گرایش به مصرف مواد روانگردان در پرستاران بیمارستان‌های شهر کرمانشاه
جهانگیر کرمی، خدامراد مومنی، پیمان حاتمیان*
دانشگاه رازی کرمانشاه، کرمانشاه، ایران ، hatamian152@gmail.com
چکیده:   (2289 مشاهده)
مقدمه: از آنجایی که پرستاران بزرگترین گروه کاری در بیمارستان‌ها هستند و نقش حیاتی در سیستم مراقبتی- درمانی کشورها ایفا می‌کنند و نیز به عنوان یکی از مهمترین اعضای تیم بهداشتی تأثیر بسیار مهمی در سلامت فرد و جامعه دارند. بنابراین پژوهش حاضر با هدف بررسی رابطه باورهای فراشناختی با گرایش به مصرف مواد روانگردان در پرستاران انجام شد.
روش کار: پژوهش توصیفی- همبستگی بود. جامعه آماری پژوهش شامل کلیه پرستاران بیمارستان‌های شهر کرمانشاه در سال 1395 بود که به روش نمونه گیری خوشه‌ای چند مرحله‌ای تعداد 350 نفر از بین آنها انتخاب شد. ابزارهای پژوهش شامل پرسشنامه فرم کوتاه باورهای فراشناختی ولز و کرترایگت (2004) و پرسشنامه گرایش به مصرف مواد روانگردان بهره مند و همکاران (2014) بود. اطلاعات جمع آوری شده با استفاده از نرم افزار SPSS-22 و آزمون‌های همبستگی پیرسون و تحلیل رگرسیون تجزیه و تحلیل شدند.
یافته‌ها: نتایج یافته‌های پژوهش نشان داد که رابطه معناداری بین مؤلفه‌های باورهای فراشناخت با گرایش به مصرف مواد روانگردان وجود دارد و این رابطه در سطح (001/0 > P) معنی دار است. نتایج تحلیل رگرسیون نشان داد که نمره کل باورهای فراشناخت با ضریب تأثیر 52/0 توان پیش بینی را برای گرایش به مصرف مواد روانگردان دارد.
نتیجه گیری: بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که خرده مقیاس‌های باورهای فراشناخت توان پیش بینی گرایش به مصرف مواد روانگردان را دارند، به این صورت که این خرده مقیاس‌ها هر کدام جداگانه و نیز به همراه با هم در گرایش به مصرف مواد روانگردان مرتبط‌اند.

 
واژه‌های کلیدی: باورهای فراشناخت، مواد روانگردان، پرستاران
متن کامل [PDF 445 kb]   (651 دریافت)    
نوع مطالعه: روانپرستاری و پرستاری بهداشت روانی | موضوع مقاله: پرستاری
دریافت: ۱۳۹۶/۱/۲ | پذیرش: ۱۳۹۶/۲/۱۳ | انتشار: ۱۳۹۶/۷/۱۲
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA codeXML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Karami J, Moomnei K, Hatamian P. Relationship between Metacognitive Beliefs and Tendency to Consume Psychoactive Drugs among Nurses in Hospitals of Kermanshah City. IJNR. 2017; 12 (4) :19-24
URL: http://ijnr.ir/article-1-1927-fa.html

کرمی جهانگیر، مومنی خدامراد، حاتمیان پیمان. رابطه باورهای فراشناخت با گرایش به مصرف مواد روانگردان در پرستاران بیمارستان‌های شهر کرمانشاه. پژوهش پرستاری. 1396; 12 (4) :19-24

URL: http://ijnr.ir/article-1-1927-fa.htmlجلد 12، شماره 4 - ( مهر و آبان 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 3855