[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: جلد 15، شماره 2 - ( خرداد و تیر 1399 ) ::
جلد 15 شماره 2 صفحات 58-66 برگشت به فهرست نسخه ها
ارزیابی نگرش دانشجویان پرستاری نسبت به تعهد حرفه ای
میثم امینی، فائزه بخشی، مهسا علیزاده، محمد سعادتی، حسن امینی*
گروه جراحی عمومی و توراکس، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی تبریز، تبریز، ایران ، Hasanaminitbz@gmail.com
چکیده:   (508 مشاهده)
مقدمه: تعهد حرفه ای از مهمترین عوامل تعیین کننده‏ی شایستگی افراد ارائه کننده ی خدمات سلامت است که موجب ایجاد اعتماد بین کادر پزشکی با بیمار و جامعه می شود. پرستاری با توجه به ماهیت کاری آن به عنوان یک حرفه ی مبتنی بر ارزش های اخلاقی می باشد و اگر این بعد حرفه مورد غفلت قرار گیرد کارآیی پرستاران در مراقبت از بیماران دچار خلاء مهمی می شود. در این مطالعه تلاش بر این است تا وضعیت دانش و نگرش به تعهد حرفه ای در بین دانشجویان پرستاری مورد بررسی قرار گیرد.
 روش کار:این مطالعه به صورت توصیفی-تحلیلی در سالتحصیلی 98-1397 در دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز انجام شد. جهت جمع آوری داده از پرسشنامه ی دانش تعهد حرفه ای که روایی و پایایی آن مورد تایید قرار گرفته است استفاده شد. جمعیت هدف در این مطالعه دانشجویان پرستاری مشغول به تحصیل در ترم های اول تا هفتم بود. نمونه گیری به روش سرشماری (n=270) انجام گرفت. تحلیل داده ها با استفاده از نرم افزار SPSS 20 و کار برد آمار توصیفی (میانگین، انحراف معیار، فراوانی و...) و آمار استنباطی شامل آزمون تی مستقل، one way ANOVA و رگرسیون خطی انجام شد.
یافته ها:در مجموع 215 نفر از دانشجویان پرستاری در این مطالعه مشارکت کردند (درصد مشارکت 6/79%). میانگین امتیاز دانش تعهد حرفه ای در دانشجویان شرکت کننده 5.83 از 10 محاسبه گردید. بیشترین امتیاز برای دانشجویان ترم اول و کمترین امتیاز برای دانشجویان ترم پنجم بود. نتایج تحلیل رگرسیون خطی نشان داد با کنترل متغیرهای جنسیت و سن؛ متغیرهای ترم تحصیلی و آشنایی قبلی با واژه تعهد حرفه ای ارتباط معنی دار و معکوسی با میانگین امتیاز دانش تعهد حرفه ای دانشجویان داشت.
نتیجه گیری:نتایج مطالعه نشان داد میانگین امتیاز دانش تعهد حرفه ای در بین دانشجویان پرستاری در سطح قابل قبولی نمی باشد. دانشجویان پرستاری نیازمند آموزش های مداوم و موثر در خصوص دانش تعهد حرفه ای هستند که در ادامه بتوانند بر اساس اصول تعهد حرفه ای با بیماران رفتار کنند.
واژه‌های کلیدی: اخلاق پزشکی، تعهد حرفه ای، پرستاری
متن کامل [PDF 264 kb]   (204 دریافت)    
نوع مطالعه: آموزش پرستاری | موضوع مقاله: پرستاری
دریافت: 1398/11/7 | انتشار: 1399/2/10
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Amini M, Bakhshi F, Alizadeh M, Saadati M, Amini H. Assessment of Nursing Students' Attitude Toward Professionalism. IJNR. 2020; 15 (2) :58-66
URL: http://ijnr.ir/article-1-2341-fa.html

امینی میثم، بخشی فائزه، علیزاده مهسا، سعادتی محمد، امینی حسن. ارزیابی نگرش دانشجویان پرستاری نسبت به تعهد حرفه ای. پژوهش پرستاری. 1399; 15 (2) :58-66

URL: http://ijnr.ir/article-1-2341-fa.htmlجلد 15، شماره 2 - ( خرداد و تیر 1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 28 queries by YEKTAWEB 4227