[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: جلد 15، شماره 5 - ( آذر و دی 1399 ) ::
جلد 15 شماره 5 صفحات 71-83 برگشت به فهرست نسخه ها
مدل شناسایی عوامل اثرگذار بر افزایش مشارکت ورزش سالمندان
اصغر محمدی ، آزاده سید عالی نژاد* ، سیروس احمدی
دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان ، iauh15@iauh.ac.ir
چکیده:   (447 مشاهده)
مقدمه: در هزاره سوم، پیری و سالمندی بیش از گذشته بصورت یک واقعیت عمده ی جهانی جلوه‌گر شده است. یکی از عوامل موثر سلامتی انسان بویژه در دوران سالمندی ورزش می باشد. پژوهش حاضر با هدف شناسایی عوامل اثرگذار بر افزایش مشارکت ورزش سالمندان در قالب یک مدل انجام گرفته است.
روش کار: روش تحقیق از نوع ترکیبی(کیفی و کمی) می‌باشد که در بخش کیفی از 17 نفر از اساتید و خبرگان حوزه ورزش سالمندی به صورت هدفمند نظرخواهی شد و 10 عامل به عنوان عوامل اثرگذار بر افزایش مشارکت ورزش سالمندان شناسایی گردید. در بخش کمی نیز، 324 نفر از سالمندان به روش نمونه‌گیری در دسترس، از طریق پرسشنامه حضوری و آنلاین به پرسشنامه پژوهش پاسخ دادند. روایی پرسشنامه با استفاده از نظر اساتید مدیریت ورزشی و خبرگان بررسی و پایایی آن از طریق آلفای کرونباخ 95/0 محاسبه شد. آزمون تحلیل عاملی اکتشافی [hr1] و تاییدی پرسشنامه محقق ساخته پژوهش حاضر را تایید نمود.
یافته ها: آزمون تحلیل معادلات ساختاری الگوی پیشنهادی پژوهش نشان داد که، بجز عوامل فرهنگی و شهرت، تمامی متغیرهای شناسایی شده در پژوهش، اثر مثبت و معناداری (01/0p<) بر افزایش مشارکت ورزش سالمندان می‌گذارند بود،  ده عامل مورد شناسایی شامل عوامل پزشکی، سرگرمی، آمادگی جسمانی، فرهنگی، محیطی و امکاناتی، اجتماعی، اطلاع رسانی و تبلیغاتی، سلامتی و تندرستی، شهرت و مالی و اقتصادی بودند. و در این بین نیز بیشترین میزان اثر مربوط به عامل سلامتی و تندرستی با 40 درصد می‌باشد.
نتیجه گیری: توجه به عوامل موثر در افزایش مشارکت ورزشی سالمندان  موجب ارتقای سلامت در جنبه های مختلف زندگی سالمندان می شود این امر موجبات تسهیل و ارتقای کیفیت پرستاری سالمندی می شود. به مسئولان و مدیران پیشنهاد می‌گردد اولویت بندی‌های شناسایی شده در این پژوهش را مدنظر قرار داده و سرمایه گذاری و برنامه ریزی لازم را انجام دهند تا سالمندان برنامه‌های ورزشی بیشتری برای گذران ادامه زندگی خود طراحی نمایند.


 
واژه‌های کلیدی:  مطالعه ترکیبی،  مدل معادلات ساختاری، سالمندان، ورزش، مشارکت
متن کامل [PDF 427 kb]   (86 دریافت)    
نوع مطالعه: پرستاری سالمندی | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1399/4/3 | پذیرش: 1399/7/8 | انتشار: 1399/9/10
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Mohammadi A, Seyed Ali Nejad A, ahmadi S. Identifying model the factors influencing the increase in the participation of the elderly in sports. IJNR. 2020; 15 (5) :71-83
URL: http://ijnr.ir/article-1-2393-fa.html

محمدی اصغر، سید عالی نژاد آزاده، احمدی سیروس. مدل شناسایی عوامل اثرگذار بر افزایش مشارکت ورزش سالمندان. پژوهش پرستاری. 1399; 15 (5) :71-83

URL: http://ijnr.ir/article-1-2393-fa.htmlجلد 15، شماره 5 - ( آذر و دی 1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 28 queries by YEKTAWEB 4280