[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: جلد 16، شماره 1 - ( فروردین و اردیبهشت 1400 ) ::
جلد 16 شماره 1 صفحات 50-63 برگشت به فهرست نسخه ها
مدل یابی معادلات ساختاری نقش میانجی تاب آوری در رابطه بین الگوهای ارتباطی با رضایت زناشویی
شیما مقدس علی ، مالک میرهاشمی* ، نسرین باقری
گروه روانشناسی، واحد رودهن، دانشگاه آزاد اسلامی، رودهن، ایران ، mirhashemi@riau.ac.ir
چکیده:   (382 مشاهده)
مقدمه: خانواده، یک نظام اجتماعی طبیعی است که در همه مراحل تکوین آن زن و مرد، خرده نظام اصلی بوده و عوامل متعددی چون الگوهای ارتباطی و تاب­آوری در رضایت زناشویی آنان نقش دارند. هدف از این پژوهش بررسی مدل­یابی معادلات ساختاری نقش میانجی تاب­آوری در رابطه بین الگوهای ارتباطی با رضایت زناشویی بود.
روش کار: در این مطالعه توصیفی- همبستگی، جامعه آماری این پژوهش مردان و زنان متاهل مراجعه کننده به مراکز مشاوره و خدمات روانشناختی وابسته به نظام مشاوره و روانشناسی شهر تهران در سال 1398 بودند. بر اساس فرمول کرامر 480 نفر به صورت نمونه‏گیری در دسترس انتخاب‌ شد که بعد از کنار گذاشتن داده­های گمشده و پرت تعداد 302 نفر در تحلیل باقی ماندند. ابزار مورد استفاده شامل رضایت زناشویی انریچ السون، فورنیر و دراکمن، الگوهای ارتباطی کریستنسن و سالاوی و تاب­آوری کانر و دیویدسون بود. مدل فرضی با نرم‌افزار SPSS و AMOS نسخه 24 مورد بررسی قرار گرفت.
یافته ­ها: نتایج نشان داد که بین الگوهای ارتباطی و تاب­آوری با رضایت زناشویی رابطه مستقیم و معنادار وجود دارد (01/0>P). همچنین مسیرهای غیرمستقیم ‏الگوهای ارتباطی نیز از طریق تاب­آوری با رضایت زناشویی در معنادار بود. بر اساس یافته‏های این پژوهش، مدل پیشنهادی از برازش مطلوبی برخوردار بود (061/0=RMSEA).
نتیجه­ گیری: می­توان نتیجه‏گیری کرد عواملی همچون الگوهای ارتباطی و تاب­آوری بر رضایت زناشویی تاثیرگذار است. پیشنهاد می شود درمانگران در ارائه راهکارهای ارتقادهنده رضایت زناشویی به این عوامل توجه بیشتری مبذول نمایند.
واژه‌های کلیدی: الگوهای ارتباطی، رضایت زناشویی، تاب‌آوری.
متن کامل [PDF 440 kb]   (145 دریافت)    
نوع مطالعه: پرستاری بهداشت جامعه | موضوع مقاله: علوم رفتاری و روانی(روانشناسی، مددکاری و...)
دریافت: 1399/9/18 | پذیرش: 1399/10/14 | انتشار: 1400/1/10
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Moghadasali S, Mirhashemi M, Bagheri N. The Modeling Structural Role Mediator Resiliency in Relationships between Communication Patterns with Marital Satisfaction. IJNR. 2021; 16 (1) :50-63
URL: http://ijnr.ir/article-1-2476-fa.html

مقدس علی شیما، میرهاشمی مالک، باقری نسرین. مدل یابی معادلات ساختاری نقش میانجی تاب آوری در رابطه بین الگوهای ارتباطی با رضایت زناشویی. پژوهش پرستاری. 1400; 16 (1) :50-63

URL: http://ijnr.ir/article-1-2476-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
جلد 16، شماره 1 - ( فروردین و اردیبهشت 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 28 queries by YEKTAWEB 4341