[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: جلد 12، شماره 2 - ( خرداد و تیر 1396 ) ::
جلد 12 شماره 2 صفحات 45-49 برگشت به فهرست نسخه ها
مروری بر نیاز به توانبخشی مبتنی بر منزل در مددجویان ضایعات نخاعی
علیرضا بستامی، فاطمه پاشایی ثابت ، شیوا گماروردی، علیرضا نیکبخت نصر آبادی
دانشگاه علوم پزشکی قم، قم، ایران ، pashaii1392@gmail.com
چکیده:   (3302 مشاهده)

مقدمه: با توجه به اینکه مددجو با آسیب طناب نخاعی پس از گذراندن دوره حاد در بیمارستان، با گسترده‌ای از مشکلاتی که اثرات زیادی بر سلامت جسمی، روانی و دیگر ابعاد زندگی آنان خواهد داشت، ترخیص می‌گردد و از سویی دیگر، علاوه بر آن، بیمار را از چرخه اقتصادی جامعه دور می‌کند و هزینه سنگینی را نیز بر نظام بهداشتی- درمانی جامعه تحمیل خواهد کرد، از این رو، تلاش برای بازگرداندن سریع‌تر این افراد به زندگی مستقل و پیشگیری از عوارض بیماری، نقش بسیار مهمی داشته و در نهایت اثرات مثبتی بر اقتصاد کشور خواهد داشت. لذا، هدف از این مطالعه، مروری بر نیاز به توانبخشی مبتنی بر منزل در مددجویان ضایعات نخاعی در کشور ایران می‌باشد.

روش کار: در این مقاله مروری، به منظور یافتن مطالعات و منابع مرتبط با موضوع، از پایگاههای اطلاعاتی SID، Iran Medex، Nursing Consult، Pubmed، Elsevier سایت WHO و Google Scholar استفاده شد و جستجوی مقالات انگلیسی از سال 1985 تا 2016 و مقالات فارسی از سال 1370 تا 1395 با استفاده از کلید واژه‌های مربوطه به صورت مجزا و ترکیبی انجام شد. سایر اسناد مکمل شامل کتب، آیین نامه‌ها وبخش نامه‌های مرتبط بوده است.

یافته‌ها: مطالعات موید این مطلب می‌باشد که مراقبت در منزل مقرون به صرفه، ارزان و اقتصادی‌تر از خدمات کلینیکی و بیمارستانی است. توسعه مراقبت در منزل امروزه از نیازهای بسیار مهم و ضروری جوامع در حال توسعه و ایران می‌باشد. مراقبت در منزل به دلیل داشتن مزایای اقتصادی، اجتماعی و مراقبتی منحصر به فرد می‌تواند با بهره گیری از توان و ظرفیت خانواده‌ها، جامعه و سازمان‌های غیر دولتی در ارائه خدمات سلامتی، نقش عمده‌ای ایفا کند. اجرای مراقبت در منزل می‌تواند به توسعه مشارکت جامعه که یکی از اصول اجرا نشده و یا بد اجرا شده مراقبت‌های اولیه بهداشتی در ایران است، کمک نماید. همچنین این امر، باعث افزایش همبستگی و انسجام در خانواده‌ها و جامعه گردیده و آرامش روانی، امنیت فکری و امید به آینده را در جامعه تقویت می‌کند و در عین حال با افزایش توانمندی بیمار و خانواده، باعث ارتقای کیفیت زندگی و سلامت جامعه با صرف هزینه‌های کمتر می‌گردد.

نتیجه گیری: لذا، براساس یافته‌های مطالعه، توانبخشی مبتنی بر منزل می‌تواند باعث کاهش محدودیت‌ها در مددجویان ضایعه نخاعی و خانواده‌های همانند سایر بیماری‌های مزمن می‌شود. همچنین، توسعه تشکیلات تیمی مراقبت در منزل با حمایت از ارتقای توانمندی بیمار و خانواده منجر به صرف هزینه‌های کمتر گردد. لذا، پیشنهاد می‌گردد بکار گیری توانبخشی مراقبت در منزل توسط تیم توانمند آموزش دیده شروع و سپس با حمایت دولت و القاء بسته توانبخشی در حمایت از سلامت بیمار با ضایعات نخاعی ادامه یافته تا به مددجو در برگشت موفقیت آمیز به اجتماع یاری نماید.

واژه‌های کلیدی: نیاز، توانبخشی، بیماران ضایعات نخاعی، مراقبت در منزل، مقاله مروری
متن کامل [PDF 207 kb]   (657 دریافت)    
نوع مطالعه: مدیریت پرستاری | موضوع مقاله: پرستاری
دریافت: ۱۳۹۶/۲/۳۱ | پذیرش: ۱۳۹۶/۲/۳۱ | انتشار: ۱۳۹۶/۲/۳۱
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Bastami A, Pashaii Sabet F, Qomarverdi S, Nikbakht Nasraabadi A. Review Study of Requirements for a Model for Home-Based Rehabilitation of Traumatic Spinal Cord Injury. IJNR. 2017; 12 (2) :45-49
URL: http://ijnr.ir/article-1-1960-fa.html

بستامی علیرضا، پاشایی ثابت فاطمه، گماروردی شیوا، نیکبخت نصر آبادی علیرضا. مروری بر نیاز به توانبخشی مبتنی بر منزل در مددجویان ضایعات نخاعی. پژوهش پرستاری. 1396; 12 (2) :45-49

URL: http://ijnr.ir/article-1-1960-fa.htmlجلد 12، شماره 2 - ( خرداد و تیر 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 29 queries by YEKTAWEB 3768