[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: جلد 13، شماره 3 - ( مرداد و شهریور 1397 ) ::
جلد 13 شماره 3 صفحات 76-82 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی مقایسه‌ای راهبردهای تنظیم شناختی هیجان و منبع کنترل سلامت در کودکان مبتلا به آسم و بهنجار
فرشته قنبری، لیلا عبدالرحیمی نوشاد، نیلوفر بزاززاده، آزیتا اسگندری، نسرین مؤذن*
دانشگاه آزاد اسلامی تبریز، تبریز، ایران
چکیده:   (2174 مشاهده)

مقدمه: با توجه به اهمیت عوامل روانشناختی در بیماری آسم و لزوم شناخت هر چه بیشتر این عوامل، هدف پژوهش حاضر تعیین راهبردهای تنظیم شناختی هیجان و منبع کنترل سلامت در کودکان مبتلا به آسم و بهنجار بود.
روش کار: در پژوهش حاضر که از نوع توصیفی- علی مقایسه‌ای بود، جامعه آماری پژوهش حاضر را کلیه کودکان مبتلا به آسم مراجعه کننده به بیمارستان کودکان تهران و و تبریز در نیمه اول سال ۱۳۹۵ تشکیل می‌دادند که از این میان ۴۰ کودک مبتلا به آسم و ۴۰ کودک بهنجار به روش نمونه گیری در دسترس و با لحاظ کردن ملاک‌های ورود و خروج به پژوهش و همتاسازی در سن، تحصیلات و جنس انتخاب شدند، بعد از کسب رضایت آگاهانه و کتبی از کودکان و والدینشان، در جلسه کودکان با پرسشنامه‌های تنظیم شناختی هیجان (فرم کودکان) و منبع کنترل سلامت مورد ارزیابی قرار گرفتند، داده‌های به دست آمده با استفاده از روش‌های آمار توصیفی و استنباطی شامل آزمون تی مستقل توسط نرم افزار آماری SPSS-16 مورد تجزیه تحلیل قرار گرفتند.
یافته‌ها: یافته‌های پژوهش نشان داد که کودکان مبتلا به آسم در مقایسه با کودکان بهنجار در راهبردهای تنظیم شناختی هیجان شامل پذیرش و ارزیابی مجدد میانگین‌های کمتر و در راهبردهای ملامت خویش، نشخوار، دیدگاه گیری و فاجعه سازی میانگین‌های بیشتری را کسب نمودند که این اختلاف از نطر آماری معنادار بود (0۵/0 > P، ۶۵/۵ الی ۹۸/۲ = t). همچنین کودکان مبتلا به آسم میانگین بیشتری در منبع بیرونی کنترل و منبع کنترل شانس و میانگین کمتری در منبع کنترل درونی سلامت در مقایسه با کودکان بهنجار کسب کردند که این تفاوت‌ها نیز از نطر آماری معنادار بودند (0۵/0 > P، ۶۵/۶ الی ۷۶/۵- = t).
نتیجه گیری: با در نظر گرفتن نتایج به دست آمده از این پژوهش مبنی بر وضعیت نامطلوب تنظیم هیجان و منبع کنترل سلامت کودکان مبتلا به آسم در مقایسه با کودکان بهنجار، پیشنهاد می‌شود از نتایج پژوهش حاضر در طراحی برنامه‌های درمانی و آموزشی کودکان مبتلا به آسم استفاده شود.
 

واژه‌های کلیدی: آسم، راهبردهای تنظیم شناختی هیجان، کودکان، منبع کنترل سلامت
متن کامل [PDF 559 kb]   (506 دریافت)    
نوع مطالعه: پرستاری کودکان و نوزادان | موضوع مقاله: علوم رفتاری و روانی(روانشناسی، مددکاری و...)
دریافت: ۱۳۹۵/۱۲/۸
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Ghanbari F, Abdorahimi Noshad L, Bazzazzadeh N, Esgandari A, Moazen N. Comparison of Cognitive Emotion Regulation Strategies and Health Locus of Control in Children with Asthma and Normal Children. IJNR. 2018; 13 (3) :76-82
URL: http://ijnr.ir/article-1-1908-fa.html

قنبری فرشته، عبدالرحیمی نوشاد لیلا، بزاززاده نیلوفر، اسگندری آزیتا، مؤذن نسرین. بررسی مقایسه‌ای راهبردهای تنظیم شناختی هیجان و منبع کنترل سلامت در کودکان مبتلا به آسم و بهنجار. پژوهش پرستاری. 1397; 13 (3) :76-82

URL: http://ijnr.ir/article-1-1908-fa.htmlجلد 13، شماره 3 - ( مرداد و شهریور 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 4106