[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: جلد 13، شماره 3 - ( مرداد و شهریور 1397 ) ::
جلد 13 شماره 3 صفحات 41-48 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی اثربخشی درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد بر افزایش انعطاف پذیری روانشناختی زنان نابارور: طراحی پروتکل درمانی
عاطفه نژادمحمد نامقی، مریم نصرتی بیگ زاده*
دانشگاه محقق اردبیلی، اردبیل، ایران ، m.nosrati.b@gmail.com
چکیده:   (2906 مشاهده)
مقدمه: با توجه به اینکه زنان نابارور در نتیجه اجتناب‌ها و هم آمیختگی‌های شناختی بالا انعطاف پذیری پایینی دارند هدف پژوهش حاضر طراحی مقدماتی پروتکل درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد زنان نابارور و کارآیی بالینی آن بر افزایش انعطاف پذیری روان شناختی این گروه می‌باشد.
روش کار: پژوهش حاضر نیمه آزمایشی با پیش آزمون-پس آزمون همرا با گروه کنترل می‌باشد. جامعه آماری شامل کلیه زنان نابارور مراجعه کننده به کلینیک ناباروی میلاد تبریز در بهار سال 1394 می‌باشد و نمونه این پژوهش 30 نفر بودند که نمره آنان در پرسشنامه انعطاف پذیری روانشناختی (پذیرش و عمل) پایین‌تر از میانگین بوده و به صورت تصادفی در دو گروه قرار گرفتند. پس از طراحی پروتکل درمانی با توجه به منابع مرتبط با درمان پذیرش و تعهد و درمان‌های روانشناختی مرتبط با مشکلات خلقی و عاطفی زنان نابارور با مشورت اعضای انجمن علوم رفتاری و بافتاری، این پروتکل طی هشت جلسه روی گروه آزمایش اجرا شد و گروه کنترل هیچ گونه مداخله‌ای دریافت نکرد. برای تجزیه و تحلیل داده‌ها از آزمون تحلیل واریانس (ANOVA) استفاده شد.
یافته‌ها: میانگین نمرات گروه آزمایش در پیش آزمون از میانگین نمرات گروه کنترل پایین‌تر است. این در حالی است که در پس آزمون میانگین نمرات گروه آزمایش بالاتر از گروه کنترل است. اثر اصلی تحلیل واریانس بین- درون آزمودنی آمیخته برای دو گروه آزمایش و کنترل ارائه شد. مقدار F برای دو گروه برابر با 41/0 است که در سطح 04/0 معنی دار است (05/0 > P).
نتیجه گیری: با توجه به نتایج بدست آمده می‌توان گفت پروتکل درمانی حاضر توانسته اثربخشی مؤلفه‌های درمان پذیرش و تعهد بر افزایش انعطاف پذیری روانشناختی زنان نابارور نشان دهد.
 
واژه‌های کلیدی: پذیرش وتعهد، زنان نابارور، انعطاف پذیری روانشناختی
متن کامل [PDF 636 kb]   (732 دریافت)    
نوع مطالعه: روانپرستاری و پرستاری بهداشت روانی | موضوع مقاله: علوم رفتاری و روانی(روانشناسی، مددکاری و...)
دریافت: ۱۳۹۶/۱/۱
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Nezhadmohammad Namegi A, nosrati Beighzadeh M. The Effectiveness of Acceptance and Commitment Therapy on Increasing the Psychological Flexibility of Infertile Females: Designing a Therapeutic Protocol. IJNR. 2018; 13 (3) :41-48
URL: http://ijnr.ir/article-1-1925-fa.html

نژادمحمد نامقی عاطفه، نصرتی بیگ زاده مریم. بررسی اثربخشی درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد بر افزایش انعطاف پذیری روانشناختی زنان نابارور: طراحی پروتکل درمانی. پژوهش پرستاری. 1397; 13 (3) :41-48

URL: http://ijnr.ir/article-1-1925-fa.htmlجلد 13، شماره 3 - ( مرداد و شهریور 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 4106