:: جلد 13، شماره 5 - ( آذر و دی 1397 ) ::
جلد 13 شماره 5 صفحات 77-69 برگشت به فهرست نسخه ها
تجربه سالمندان ایرانی تحت درمان با همودیالیز: یک مطالعه کیفی
احترام سادات ایلالی ، حمید پیروی ، رباب صحاف* ، فاطمه اسپهبدی
مرکز تحقیقات سالمندی، دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، تهران، ایران ، akbarikamrani@yahoo.com
چکیده:   (4088 مشاهده)
مقدمه: با افزایش جمعیت سالمندان و افزایش شیوع دیابت و فشارخون، نارسایی مزمن کلیه وابسته به دیالیز در سالمندان افزایش یافته است. با توجه به افزایش رشد سریع بیماران سالمند تحت درمان با همودیالیز، الگوی سنی این مشکل در بیشتر کشورها به سمت سالمندی گرایش یافته است. هدف از این مطالعه بررسی تجارب سالمندان تحت درمان با همودیالیز می‌باشد.
روش کار: این مطالعه با روش کیفی و از نوع پدیدار شناسی تفسیری ون منن به منظور تبیین و کشف تجربیات سالمندان از زندگی با همودیالیز صورت گرفته است. جمع آوری داده‌ها با توجه به معیارهای ورود با مصاحبه‌های عمیق و بدون ساختار از 9 سالمند تحت درمان با همودیالیز صورت گرفت. آنالیز داده‌ها بارویکرد تحلیل 6 مرحله‌ای ون منن انجام شد.
یافته‌ها: این مقاله حاصل یک مطالعه پدیدار شناسی انجام شده از کشف تجارب 9 سالمندتحت درمان با همودیالیز می‌باشد. تحلیل دادها با استفاده از روش پدیدار شناسی تفسیری ون منن نشان داد که تجارب سالمندان همودیالیزی از 7 درون مایه اصلی و 18 درون مایه فرعی تشکیل شده است. درون مایه‌های اصلی شامل همودیالیز التیام دهنده زندگی، همودیالیز شدن زندگی با دغدغه، احساسات متناقض، ایمان به خدا، بلاتکلیفی در زندگی، وابستگی و حمایت اجتماعی تشکیل شده است.
نتیجه گیری: نتایج این تحقیق نشان دهنده تجارب سالمندان تحت درمان با همودیالیز می‌باشد. با توجه به این که کشور ایران در گذار جمعیت به سمت سالمندی می‌باشد و همچنین تعداد سالمندان تحت درمان با همودیالیز افزایش یافته است، دانستن این تجارب به متخصصین سالمندی و دیگر متخصصین مراقبت‌های بهداشتی کمک می‌کند تا با دانش عمیق‌تر به برنامه ریزی راهبردی سالمندان بپردازند واسباب ارتقا سطح کیفی و کمی زندگی آنان را فراهم نمایند.
 
واژه‌های کلیدی: سالمندان، همودیالیز، مطالعه کیفی، ایرانی
متن کامل [PDF 566 kb]   (1925 دریافت)    
نوع مطالعه: تحقیقات کیفی | موضوع مقاله: سایر
دریافت: 1396/8/27 | پذیرش: 1396/12/2 | انتشار: 1397/10/25


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
جلد 13، شماره 5 - ( آذر و دی 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها