[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: جلد 13، شماره 5 - ( آذر و دی 1397 ) ::
جلد 13 شماره 5 صفحات 15-22 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی رابطه سواد سلامت با تبعیت از رژیم درمانی در سالمندان مبتلا به پرفشاری خون
مرضیه رحمتی، ناهید رژه*، مجیده هروی کریموی، سید داوود تدریسی
دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه شاهد، تهران، ایران ، nrejeh@yahoo.com
چکیده:   (2097 مشاهده)

مقدمه: یکی از شایع ترین مشکلات جسمی در سالمندی ، اختلال مزمن پرفشاری خون است که معمولا نیاز به درمان در طول زندگی دارد . یکی از رفتارهای مرتبط با بیماری که درمان موفقیت آمیز آن را پیش بینی نموده و از عوارض منفی و شدت بیماری می کاهد , تبعیت بیماران از رژیم درمانی است. مطالعه حاضر با هدف تعیین ارتباط سواد سلامت با تبعیت از رژیم درمانی در سالمندان مبتلا به پرفشاری خون انجام شد.
روش کار:  این پژوهش یک مطالعه توصیفی از نوع همبستگی است که بر­روی 313 نفر از بیماران سالمند مبتلا به پرفشاری خون مراجعه کننده به درمانگاه های بیمارستان های منتخب شهر تهران انجام شد. بیماران دارای معیار ورود به مطالعه، به صورت در ­دسترس انتخاب شدند. داده ها با استفاده از ابزارهای مشخصات دموگرافیک، پرسشنامه سواد سلامت عملکردی بزرگسالان (STOFHLA) و پرسشنامه تبعیت از رژیم درمانی (MMAS) گردآوری شد و سپس بوسیله آمارهای توصیفی، جدول توزیع فراوانی و آزمون های آماری استنباطی و همبستگی با نرم افزار  SPSS نسخه 22 مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.
یافته ها: در این مطالعه 5/42% از سالمندان مبتلا به پرفشاری خون سواد سلامت ناکافی داشتند که میانگین و انحراف معیار نمره سواد سلامت آنها 91/11±75/44 بود. 7/60% از بیماران نیز تبعیت درمانی ضعیف داشتند. نتایج نشان داد که بین سواد سلامت و تبعیت ازرژیم درمانی ارتباط معناداری وجود دارد. یافته ها بیانگر آن بود که رعایت رژیم درمانی باعث افزایش 4% سواد سلامت می شود. همچنین هر دو متغیر سواد سلامت و تبعیت درمانی با برخی عوامل مانند سطح تحصیلات ارتباط معنی داری داشتند.
نتیجه گیری: با توجه به نتایج مطالعه مبنی بر پایین بودن سواد سلامت و ارتباط مستقیم آن با تبعیت درمانی ، توجه هرچه بیشتر به امر سواد سلامت و افزایش آگاهی و آموزش های لازم در سطح جامعه در جهت کاهش عوارض ناشی از بیماری های مزمن ضروری می باشد. 
واژه‌های کلیدی: پرفشاری خون، تبعیت درمانی، سالمندی، سواد سلامت
متن کامل [PDF 695 kb]   (617 دریافت)    
نوع مطالعه: پرستاری سالمندی | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۶/۹/۱۱ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱۰/۵
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Rahmati M, Rejeh N, Heravi Karimooi M, Tadrisi S D. Investigating the relationship between health literacy and adherence with treatment regimen in the elderly with hypertension. IJNR. 2019; 13 (5) :15-22
URL: http://ijnr.ir/article-1-2058-fa.html

رحمتی مرضیه، رژه ناهید، هروی کریموی مجیده، تدریسی سید داوود. بررسی رابطه سواد سلامت با تبعیت از رژیم درمانی در سالمندان مبتلا به پرفشاری خون. پژوهش پرستاری. 1397; 13 (5) :15-22

URL: http://ijnr.ir/article-1-2058-fa.htmlجلد 13، شماره 5 - ( آذر و دی 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 4106