:: جلد 14، شماره 1 - ( فروردین و اردیبهشت 1398 ) ::
جلد 14 شماره 1 صفحات 21-28 برگشت به فهرست نسخه ها
اثربخشی روان‎درمانی مبتنی بر پذیرش و تعهد در بهبود افسردگی و کیفیت خواب زنان مبتلا به افسردگی پس از زایمان
مهنوش ایزدی ، آراس رسولی*
دانشگاه آزاد اسلامی، کرمانشاه ،ایران ، aras.1357@yahoo.com
چکیده:   (1686 مشاهده)
 
  مقدمه: اختلال افسردگی پس از زایمان و کیفیت خواب زنان ا اختلالات شایع و ناتوان کننده روانی اجتماعی است.افسردگی و کیفیت خواب یک مساله بهداشت جمعی محسوب می شود. این مساله در مراقبت از نوزاد ، ارتباط مادر و فرزند ، مراقبت از سایر فرزندان و ارتباط با همسر تاثیر دارد. لذا هدف از پژوهش حاضر ، بررسی اثربخشی رواندرمانی مبتنی بر پذیرش و تعهد در بهبود افسردگی و کیفیت خواب زنان مبتلا به افسردگی پس از زایمان بود.
روش کار: این پژوهشِ[s1]  یک کارآزمایی بالینی با روش پیش‌آزمون- پس‌آزمون با گروه کنترل بود. جامعه آماری پژوهش جامعه آماری پژوهش حاضر شامل کلیه‌ی مادران تازه زایمان کرده شهر کرمانشاه در سال 1396 بود که 539  نفر بودند و  تعداد 30 نفر  با روش نمونه‌گیری در دسترس و به عنوان نمونه آماری  انتخاب شدندکه (15 نفر  گروه آزمایش[s2]  و 15 نفر گروه کنترل) به صورت که تصادفی در گروه ها جایگزین شدند. جهت اندازه گیری متغیرها از دو ابزار الف:افسردگی بک(BDI-II؛ بک، استیر و برون، 1996) ،  و ب: کیفیت خواب(QS؛ بایسه و همکاران، 1989) استفاده گردید. مداخلات درمانی(مبتنی بر پذیرش و تعهد ) در هشت جلسه دو ساعته (هرهفته دو جلسه) انجام پذیرفت. جهت تجزیه و تحلیل داده ها از تحلیل کوواریانس و از نرم افزار Spss -22 استفاده شد.
یافته ها[s3] : نتایج نشان داد که درمان گروهی مبتنی بر تعهد و پذیرش برای کاهش افسردگی پس از زایمان و افزایش کیفیت خواب از اثربخشی قابل توجهی برخوردار است(P=0/0001).
نتیجه گیری: در نتیجه می‌توان روان‌درمانی مبتنی بر تعهد و پذیرش به شیوه‌ی گروهی را به عنوان روش درمانی اثربخش در بهبود افسردگی و کیفیت خواب دانست[s4] . با توجه به نتایج به دست آمده توصیه می شود که متخصصان روان شناسی و مشاوره  از این رویکرد درمانی برای مبتلایان به اختلال افسردگی پس از زایمان  از آن استفاده نمایند.

واژه‌های کلیدی: روان‌درمانی مبتنی بر تعهد و پذیرش، افسردگی، کیفیت خواب.
متن کامل [PDF 522 kb]   (443 دریافت)    
نوع مطالعه: پرستاری مامایی بهداشت مادر و نوزاد | موضوع مقاله: علوم رفتاری و روانی(روانشناسی، مددکاری و...)
دریافت: ۱۳۹۷/۵/۳۱ | پذیرش: ۱۳۹۷/۸/۲۶


XML   English Abstract   Printجلد 14، شماره 1 - ( فروردین و اردیبهشت 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها