[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: جلد 13، شماره 3 - ( مرداد و شهریور 1397 ) ::
جلد 13 شماره 3 صفحات 92-101 برگشت به فهرست نسخه ها
مروری بر کارازمایی های بالینی قرآن محور در حوزه ی قلب و عروق
مهین نوملی ، کیان علی پسندی ، رشا اطلسی ، علیرضا نیکبخت نصرآبادی*
دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران ، nikbakht@tums.ac.ir
چکیده:   (2175 مشاهده)
مقدمه: با توجه به شیوع افزاینده بیماری های قلبی و علی رغم تاثیر مثبت مداخلات قرآن محور در مطالعات اولیه، تاثیر این نوع مداخلات در حوزه های قلبی- عروقی در یک مطالعه ی جامع به منظور به کارگیری آن به عنوان درمان مکمل در مراقبت معمول نشان داده نشده است. بنابراین، مرور کارازمایی های بالینی قرآن محور در حوزه ی قلب و عروق هدف این مطالعه بود.
روش: این مطالعه مروری روایتی طی سه مرحله ی جستجو در پایگاه های اطلاعاتی، انتخاب مطالعات مرتبط و استخراج اطلاعات و تحلیل توصیفی آن ها در سال 1397 انجام شد. جستجو در پایگاه های اطلاعاتی Pubmed، Scopus، Web of science، Embase و Cochrane library و پایگاه های اطلاعاتی فارسی زبان در 12 آوریل 2018، بدون محدودیت زبانی و زمانی و با کلید واژه های انگلیسی Quran و Heart و مترادف های انگلیسی و معادل های فارسی آن ها صورت گرفت. مطالعات دارای تشابه موضوعی با عنوان مورد مرور، طراحی کارازمایی بالینی و وجود قرآن و مداخلات مبتنی بر آن به عنوان مداخله مطالعه، وارد فرآیند مرور شدند.
یافته ها: از 4391 مقاله بازیابی شده، عنوان و چکیده 2829 مقاله از نظر معیارهای ورود بررسی شدند. در نهایت متن کامل  13 مقاله که نماینده ی 10 مطالعه بود، مرور شد. کاهش اضطراب قبل و بعد از عمل، کاهش شدت درد ناشی از جراحی و کاهش پاسخ فیزیولوژیک به استرس در بیماران تحت جراحی قلب باز، کاهش اضطراب بیماران مبتلا به بیماری شریان کرونر و سکته ی قلبی و تحت آنژیوگرافی کرونر، بهبود کیفیت زندگی بیماران مبتلا به نارسایی قلب و کنترل بهتر فشار خون از جمله ی تاثیرات مداخلات قرآن محور مورد استفاده در حوزه ی قلب و عروق بودند.
نتیجه گیری: با توجه به تاثیرات مثبت مداخلات قرآن محور در برخی حوزه های قلب و عروق، توصیه می شود به عنوان مداخله ی ایمن، غیر تهاجمی و کم هزینه به موازات درمان طبی استفاده شود. 
واژه‌های کلیدی: قرآن، قلب و عروق، مرور حکایتی
متن کامل [PDF 669 kb]   (983 دریافت)    
نوع مطالعه: پرستاری بخش های ویژه | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۷/۶/۱
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Nomali M, Alipasandi K, Atlasi R, Nikbakht Nasrabadi A. Overview of Quran-based Clinical Trials in Cardiovascular Field . IJNR. 2018; 13 (3) :92-101
URL: http://ijnr.ir/article-1-2160-fa.html

نوملی مهین، علی پسندی کیان، اطلسی رشا، نیکبخت نصرآبادی علیرضا. مروری بر کارازمایی های بالینی قرآن محور در حوزه ی قلب و عروق. پژوهش پرستاری. 1397; 13 (3) :92-101

URL: http://ijnr.ir/article-1-2160-fa.htmlجلد 13، شماره 3 - ( مرداد و شهریور 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 4106