[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: جلد 13، شماره 6 - ( بهمن و اسفند 1397 ) ::
جلد 13 شماره 6 صفحات 83-93 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی تطبیقی مدل‌های مشارکت بیمار در تصمیم گیری درمان
خورشید وسکویی اشکوری ، کامران حاجی نبی* ، لیلا ریاحی ، محمدرضا ملکی
گروه مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی، واحد علوم و تحقیقات، دانشگاه آزاد اسلامی، تهران، ایران ، hajinabi@srbiau.ac.ir
چکیده:   (1424 مشاهده)

مقدمه: با گسترش بیماری­های مزمن، رویکردها پزشکی و سیاست‌های حوزه سلامت در درمان بیماران تغییر کرده است. علیرغم اهمیت فراوان مشارکت بیماران در تصمیم­گیری درمان که موجب ارتقای شاخص­ها و پیامدهای سلامتی می گردد، این مفهوم و راهکارهای عملیاتی پیاده­سازی آن در اکثر کشورها از نظر فرهنگی شناخته شده نیست. هدف از این مطالعه بررسی مقایسه­ای مدل­های مشارکت بیمار در تصمیم­گیری درمان است تا با استفاده از نتایج آن، مولفه های موثر در مشارکت بیمار در تصمیم گیری درمان  استخراج گردد.
روش­ کار: این مطالعه به شیوه توصیفی و مقایسه­ای بر اساس روش بردی انجام شده است. بر مبنای این مدل چهار مرحله توصیف اطلاعات، تفسیر اطلاعات، همجواری اطلاعات و مقایسه اطلاعات صورت گرفته است. نمونه­های این پژوهش شامل چهارده مدل منتخب در زمینه مشارکت بیمار در تصمیم­گیری درمان می باشدکه از جنبه های مختلف مورد مقایسه قرار گرفته است. در مرحله بعد در پانل خبرگان مولفه های موثر بر مشارکت بیمار در تصمیم گیری درمان استخراج شده است.
یافته ها: در بررسی چهارده مدل مطرح در زمینه مشارکت بیماران در تصمیم گیری درمان، نتایج بدست آمده حاکی از آن است که مدل های مذکور درمورد زمینه[1]، ارتباط بین پزشک و بیمار ، ترجیحات بیمار 100% ،  رفتار عملی پزشک، توانمندسازی بیمار 64%، عقاید و ارزشهای بیمار، وجود گزینه های مختلف درمان 57 %، کنترل بر تصمیم گیری50%، پیامدهای تصمیم گیری بیمار43%، ویژگیهای بیمار36% نقش پزشک در جامعه  و حمایت از تصمیم گیری بیمار در جامعه 21 %  با هم همخوانی داشتند.
نتیجه­ گیری: بر اساس مطالعه فوق، مولفه های موثربر مشارکت بیماران در تصمیم گیری درمان استخراج شده است از نتایج این تحقیق در طراحی الگوی مشارکت بیمار در تصمیم گیری درمان استفاده خواهد شد.
 
واژه‌های کلیدی: مشارکت، تصمیم گیری، تصمیم گیری مشارکتی، بیمار، مدل
متن کامل [PDF 696 kb]   (424 دریافت)    
نوع مطالعه: تحقیقات کیفی | موضوع مقاله: سایر
دریافت: ۱۳۹۷/۸/۷
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Vaskouei Eshkevarei K, Hajinab K, Riahi L, Maleki M. Patient Sheared Decision‐Making Models: a Comparative Study. IJNR. 2019; 13 (6) :83-93
URL: http://ijnr.ir/article-1-2186-fa.html

وسکویی اشکوری خورشید، حاجی نبی کامران، ریاحی لیلا، ملکی محمدرضا. بررسی تطبیقی مدل‌های مشارکت بیمار در تصمیم گیری درمان. پژوهش پرستاری. 1397; 13 (6) :83-93

URL: http://ijnr.ir/article-1-2186-fa.htmlجلد 13، شماره 6 - ( بهمن و اسفند 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3937