[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: جلد 14، شماره 2 - ( خرداد و تیر 1398 ) ::
جلد 14 شماره 2 صفحات 1-6 برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه سلامت عمومی در زنان سالمند فعال و غیر فعال شهر قم
طاهره صباغی قمی ، مریم جدید میلانی* ، سیدامیرحسین پیشگویی ، کبری آخوندزاده
گروه پرستاری، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه شاهد، تهران، ایران ، milani2000ir@yahoo.com
چکیده:   (988 مشاهده)
مقدمه: یکی از مهمترین اهداف سلامت عمومی، کاهش ناتوانی‌های وابسته به افزایش سن در سالمندان است. از سویی، زنان سالمند، به ویژه در طبقه اجتماعی و اقتصادی پایین، بیماری‌های مزمن و معلولیتها را بیشتر تجربه می کنندبنابراین، مهم است که زنان در معرض خطر را شناسایی شده تا پس از شناسایی آنان اقدامات ارتقاء سطح سلامتی را مطابق با نیاز آنان اجرا نمود. از آنجاییکه مفهوم سلامت در سالمندی به مفهوم سالمند فعال و سالمند غیرفعال وابسته استلذا، در ایـن پـژوهش سلامت عمومی در زنان سالمند فعال و غیر فعال شهر قم در سال 1397 مقایسه گردیده است.
روش کار: مطالعه با روش توصیفی تحلیلی و با استفاده از روش نمونه گیری خوشه‌ای، برروی 100 نفر از زنان سالمند شهر قم انجام شد که 50 نفر از سالمندان فعال و 50 نفر از سالمندان غیرفعال بودند. جهت جمع آوری داده‌ها از چهار ابزار مشخصات دموگرافیک فردی، ابزار آزمون کوتاه شناختی (جهت تشخیص مشکلات شناختی و حذف از نمونه‌ها)، ابزار فعالیت روزانه و پرسشنامه سنجش سلامت عمومی گلدبرگ استفاده گردید. ابزارهای پژوهش با انجام مصاحبه توسط پژوهشگر تکمیل و در نرم افزار SPSS 22 با استفاده ازآزمون تی مستقلتحلیل گردید.
یافته‌ها: در پژوهش حاضر اختلاف معناداری بین وضعیت سلامت عمومی دو گروهِ زنان سالمند فعال و غیر فعال وجود داشت (004/0 = P)، وضعیت سلامت عمومی زنان سالمند فعال بهتر از سالمندان زن غیرفعال بود (سالمندان زن فعال 22/9±24/32 و سالمندان زن غیرفعال 24/9±62/37). همچنین میانگین حیطه‌های اضطراب، افسردگی در سالمند غیر فعال بهتر بوده که به لحاظ آماری اختلاف معنی داری داشت (0001/0>P)، اما اختلاف حیطه‌های نشانه جسمانی و کارکرد اجتماعی بین دو گروه معنی دار نبود.
نتیجه گیری: با توجه به روند سالمند شدن جمعیت کشور، نیاز هست به فعال نگه داشتن زنان سالمند توجه بیشتری شود و تسهیلات آموزشی، مشاوره‌ای و رفاهی در سطح جامعه برای سالمندان فراهم گردد تا سلامت سالمندان در تمامی حیطه‌ها تضمین گردد.
 
واژه‌های کلیدی: سلامت عمومی- سالمندی- سالمند فعال- سالمند غیر فعال- زنان
متن کامل [PDF 806 kb]   (389 دریافت)    
نوع مطالعه: پرستاری سالمندی | موضوع مقاله: پرستاری
دریافت: ۱۳۹۷/۱۱/۱
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

SabaghiQomi T, Jadid-Milani M, Pishgooei S A, Akhoundzadeh K. Comparing General Health of Active and Inactive Elderly Women in Qom. IJNR. 2019; 14 (2) :1-6
URL: http://ijnr.ir/article-1-2213-fa.html

صباغی قمی طاهره، جدید میلانی مریم، پیشگویی سیدامیرحسین، آخوندزاده کبری. مقایسه سلامت عمومی در زنان سالمند فعال و غیر فعال شهر قم. پژوهش پرستاری. 1398; 14 (2) :1-6

URL: http://ijnr.ir/article-1-2213-fa.htmlجلد 14، شماره 2 - ( خرداد و تیر 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 4106