[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: جلد 14، شماره 6 - ( بهمن و اسفند 1398 ) ::
جلد 14 شماره 6 صفحات 9-17 برگشت به فهرست نسخه ها
اثربخشی شناخت درمانی مبتنی بر ذهن آگاهی بر علائم اضطراب، افسردگی و استرس بیماران کلیوی تحت همودیالیز
نازیلا خوش خطی ، مجتبی امیری مجد* ، سعیده بزازیان ، علیرضا یزدی نژاد
دانشگاه آزاد اسلامی واحد ابهر ، amirimajd@abhariau.ac.ir
چکیده:   (640 مشاهده)

مقدمه: افسردگی، اضطراب و استرس در بیماران همودیالیزی شیوع بالایی دارد که باعث کاهش سلامت روانی شده و منجر به اختلال عملکرد آن ها در ابعاد گوناگون می شود. با توجه به نقش قابل توجه عوامل روان شناختی در فرایند درمان و بهبود بیماران، این پژوهش با هدف تعیین اثربخشی شناخت درمانی مبتنی بر ذهن آگاهی  بر علائم اضطراب، افسردگی و استرس بیماران کلیوی تحت همودیالیز اجرا شد.
روش کار: روش پژوهش حاضر از نوع نیمه تجربی با طرح پیش آزمون- پس آزمون و پیگیری با گروه کنترل بود. جامعه پژوهش بیماران تحت درمان با همودیالیز شهر زنجان در سال 1397 بودند.20  نفر با روش نمونه گیری هدفمند انتخاب و با روش تصادفی ساده در دو گروه 10 نفری جایگزین شدند. جهت انجام مداخله بیماران گروه آزمایش در طی دو ماه در 8 جلسه ا ساعته شناخت درمانی مبتنی بر ذهن آگاهی را به صورت گروهی دریافت کردند و گروه کنترل هیچگونه درمانی دریافت نکردند. برای سنجش متغیرهای پژوهش از ﻣﻘﻴﺎﺱ ﺍﻓﺴﺮﺩﮔﻲ، ﺍﺿﻄﺮﺍﺏ و استرس(DASS-21) استفاده شد.  داده ها با روش تحلیل واریانس چند متغیره تحلیل شدند.
یافته ها: نتایج آزمون تحلیل واریانس با اندازه گیری مکرر نشان داد که پس از انجام مداخله، نمرات هر سه زیر مقیاس افسردگی، اضطراب و استرس به طور معناداری نسبت به گروه کنترل کاهش پیدا کرد (P<0/01) و مرحله در هیچ کدام از زیر مقیاس ها معنی دار نبود (P>0/01).
نتیجه گیری: شناخت درمانی مبتنی بر ذهن آگاهی به عنوان روش درمانی مؤثری در کاهش علائم افسردگی، اضطراب و استرس بیماران کلیوی تحت همودیالیز محسوب می گردد. لذا پیشنهاد می شود درمانگران و متخصصین از این روش درمانی برای راستای ارتقا سلامت بیماران استفاده نمایند.
واژگان کلیدی: شناخت درمانی مبتنی بر ذهن آگاهی، افسردگی، اضطراب، استرس، همودیالیز 
واژه‌های کلیدی: شناخت درمانی مبتنی بر ذهن آگاهی، افسردگی، اضطراب، استرس، همودیالیز
متن کامل [PDF 1122 kb]   (156 دریافت)    
نوع مطالعه: روانپرستاری و پرستاری بهداشت روانی | موضوع مقاله: علوم رفتاری و روانی(روانشناسی، مددکاری و...)
دریافت: ۱۳۹۸/۶/۲۴ | پذیرش: ۱۳۹۸/۱۰/۹
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Khoshkhatti N, Amiri majd M, Bazzazian S, Yazdinezhad A. The Effectiveness of Mindfulness-Based Cognitive Therapy on Symptoms of Anxiety, Depression and Stress in Renal Patients under Hemodialysis. IJNR. 2020; 14 (6) :9-17
URL: http://ijnr.ir/article-1-2292-fa.html

خوش خطی نازیلا، امیری مجد مجتبی، بزازیان سعیده، یزدی نژاد علیرضا. اثربخشی شناخت درمانی مبتنی بر ذهن آگاهی بر علائم اضطراب، افسردگی و استرس بیماران کلیوی تحت همودیالیز. پژوهش پرستاری. 1398; 14 (6) :9-17

URL: http://ijnr.ir/article-1-2292-fa.htmlجلد 14، شماره 6 - ( بهمن و اسفند 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 4110