:: جلد 16، شماره 4 - ( مهر و آبان 1400 ) ::
جلد 16 شماره 4 صفحات 121-110 برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه تاثیر واقعیت مجازی و تنفس ریتمیک بر شاخص های فیزیولوژیک بیماران کاندید آنژیوگرافی عروق کرونر
فائزه پوریوسف ، علی نویدیان ، سعیده یعقوبی ، فریبا یعقوبی نیا*
استادیار دانشگاه علوم پزشکی زاهدان ، yaghoubinia@gmail.com
چکیده:   (1039 مشاهده)
مقدمه: اضطراب در بیماران تحت آنژیوگرافی عروق کرونر یک مشکل شایع بوده و می تواند منجر به تغییر در شاخص های قلبی و ریوی بشود. مطالعه حاضر با هدف مقایسه تأثیر واقعیت مجازی و تنفس ریتمیک بر شاخص های فیزیولوژیک بیماران کاندید آنژیوگرافی عروق کرونر انجام شد.
   روش کار: در این پژوهش کارآزمایی بالینی 90 بیمار در سال 99-1398 به‌ صورت در دسترس انتخاب و با تخصیص تصادفی در سه گروه واقعیت مجازی، تنفس ریتمیک و کنترل قرار گرفتند. گروه واقعیت مجازی و گروه تنفس ریتمیک مداخله دریافت کردند و گروه کنترل مراقبت های روتین را دریافت کردند. فشارخون سیستولیک و دیاستولیک، ضربان قلب، تنفس و اشباع اکسیژن شریانی در سه گروه قبل، نیم و یک ساعت بعد از مداخله اندازه گیری شد. داده‌ها با نرم‌افزارSPSS-16 و آزمون های آنالیز واریانس اندازه های تکراری و کای اسکوئر مورد تحلیل قرار گرفت.    
    یافته ها: نتایج نشان داد که الگوی تغییرات میانگین تعداد تنفس و ضربان قلب بیماران بیماران در سه زمان اندازه گیری  در سه گروه با یکدیگر متفاوت است(001/0 =p) اما در مورد فشارخون سیستولیک، دیاستولیک و اشباع اکسیژن خون شریانی تفاوت معنادار نبود (05/0 <p).
      نتیجه گیری: استفاده از این دو روش منجر به تعدیل برخی شاخص های فیزیولوژیک می شود. بنابراین پرستاران می توانند از این روشهای غیرتهاجمی، بدون عارضه، ارزان و قابل اجرا برای بهبود شاخص های فیزیولوژیک بیماران استفاده نمایند.
واژه‌های کلیدی: واقعیت مجازی، تنفس ریتمیک، آنژیوگرافی عروق کرونر، شاخص های فیزیولوژیک
متن کامل [PDF 328 kb]   (422 دریافت)    
نوع مطالعه: پرستاری بخش های ویژه | موضوع مقاله: پرستاری
دریافت: 1399/11/5 | پذیرش: 1400/4/20 | انتشار: 1400/8/10


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
جلد 16، شماره 4 - ( مهر و آبان 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها