:: جلد 16، شماره 4 - ( مهر و آبان 1400 ) ::
جلد 16 شماره 4 صفحات 109-97 برگشت به فهرست نسخه ها
عوامل موثر بر مهارت ارائه خبر بد به بیمار و همراهان(یک مقاله مروری)
هدایت جعفری* ، فرشته عراقیان مجرد ، جواد هدایتی
دانشیار دانشگاه علوم پزشکی مازندران ، Email: hjafari@mazums.ac.ir
چکیده:   (2023 مشاهده)
مقدمه : انتقال خبر بد، از وظایف دشوار تیم مراقبتی است. این موقعیت به همان اندازه ایی که برای مددجویان طاقت فرسا و گران است برای تیم مراقبت از سلامت نیز استرس زا و ترس آور است. از این رو مطالعه حاضر با هدف تعیین [L1] عوامل موثر بر مهارت ارائه خبر بد به بیمار و همراهان انجام شد.
روش کار :  این مطالعه بصورت مرور روایتی انجام گرفت . در مطالعه حاضر، مطالعات فارسی در پایگاه‌های اطلاعاتی فارسی زبان،  مانند
  Elm Net، Noormag، SID, Magiran، با کلید واژه های خبر بد، افشای تشخیص، حقیقت گویی، بیمار، کادر درمان از سال 1385تا 1399جستجو شد. برای جستجوی مطالعات به زبان انگلیسی از کلید واژه‌های  Diagnosis Disclosure,Breaking Bad News
  , Truth-Telling, Patient, Medical Staff در پایگاه داده‌های  Research gate, Elsevier, Science DirectPubmed , Scopus در بین سال 2009-2020 استفاده شد. همچنین جستجو در پایگاه اطلاعات Google Scholar به فارسی و انگلیسی انجام شد. معیار های ورود شامل: مقالات کامل فارسی و انگلیسی بوده است. معیار های خروج شامل عدم دسترسی به مقاله کامل بوده است. مقالات مروری نیز از مطالعه خارج شدند. پس از جستجو در بانک های اطلاعاتی، 208 مقاله وارد مطالعه شد. محققین با اعمال معیارهای ورود و خروج و حذف موارد تکراری، تعداد 27 مقاله را مورد بررسی قرار دادند.
یافته ها: [L2] یافته ها نشان داد عوامل فردی و سازمانی، ارتباطی و حمایتی از عوامل موثر بر خبر بد هستند و آموزش در این زمینه ناکافی است، لذا با توجه به یافته های مطالعه می توان از شیوه ایفای نقش و ابزار مولتی مدیا استفاده نمود و همچنین دستورالعمل اسپایکز نقش مهمی در ارتقا مهارت ارتباطی دارد.
بحث و نتیجه گیری : با توجه به یافته های مطالعه توصیه می شود سیاستگذاران خدمات سلامتی و مدیران بیمارستان ها با ارائه دستورالعمل مناسب با شرایط فرهنگی و اجتماعی کشور و نیز با برگزاری کلاس های مهارت ارائه خبر بد، با در نظر گرفتن عوامل موثر ذکر شده در ارتقا مهارت ارائه خبر بد تلاش نمایند.

 [L1]در بیان هدف به جای واژه "بررسی"  از "تعیین" استفاده می شود.
 [L2]یافته ها بسیار خلاصه نوشته شده است و نیاز است این عوامل بیشتر باز شود.
واژه‌های کلیدی: خبر بد، افشای تشخیص، حقیقت گویی، بیمار، کادر درمان
متن کامل [PDF 285 kb]   (795 دریافت)    
نوع مطالعه: آموزش پرستاری | موضوع مقاله: پرستاری
دریافت: 1399/11/15 | پذیرش: 1400/6/3 | انتشار: 1400/8/10


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
جلد 16، شماره 4 - ( مهر و آبان 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها