:: جلد 16، شماره 5 - ( آذر و دی 1400 ) ::
جلد 16 شماره 5 صفحات 9-1 برگشت به فهرست نسخه ها
کاربرد تئوری رفتار برنامه ریزی شده در مراقبت های پرستاری
فرزانه قاسمی نیک ، مریم اسماعیلی ، زهرا عباسی دولت آبادی*
استادیار گروه پرستاری داخلی جراحی، دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی تهران ، zahra_abasi2000@yahoo.com
چکیده:   (1685 مشاهده)
مقدمه: پرستاران جزء اصلی سیستم نظام سلامت هستند و پیش بینی رفتار آنها در موقعیت­های مختلف برای سیاستگزاران و مدیران نظام سلامت مهم است. بنابراین مطالعه حاضر با هدف تعیین کارایی تئوری رفتار برنامه ریزی شده در پیش بینی رفتار پرستاران در شرایط متفاوت انجام شده است.
روش: مقاله مروری نقلی حاضر با جستجو در  پایگاه داده های PubMed; Scopus; Science Direct; SID IranMedex  و Magiran با استفاده از کلید واژه­های انگلیسی و فارسیTheory of Planned Behavior; Attitud; Subjective Norms; Perceived Behavioral Control ;Behavioral Intention; Behavior; Nursing Care، تئوری رفتار برنامه ریزی شده، نگرش نسبت به رفتار، هنجار های ذهنی، کنترل رفتاری درک شده، تمایل رفتاری، رفتار و مراقبت پرستاری در بازه زمانی سال 2000 تا 2020 جستجو انجام شد.
یافته ­ها: تئوری رفتار برنامه ریزی شده با موفقیت برای پیش بینی و توضیح طیف گسترده ای از رفتارها و نکات بهداشتی از جمله رفتار های پر خطر، خدمات زنان، زایمان و شیردهی، رفتارهای ایمنی و بهداشت دهان و دندان استفاده شده است. طبق نتایج مطالعات متعددی از جمله مطالعه در کشورهای کره و تایوان تئوری فوق در تعیین علل توجیه کننده رفتار پرستاران در مراقبت از بیماران و علل فعالیت پرستاران در انجام وظایف خود استفاده شده است.
نتیجه­ گیری: پیش­بینی رفتار افراد و برنامه­ریزی براساس این پیش­بینی ها در شرایط خاص به طور حتم بر روی عملکرد سازمان و کنترل شرایط، نقش به سزایی دارد. از سویی رفتار انسان ها تحت تاثیر عوامل مختفی قرار دارد و پیش بینی آن به عوامل مختلفی نیاز دارد. تئوری رفتار برنامه ریزی شده، مدلی مناسب جهت پیش بینی رفتار افراد از جمله پرستاران دارد و می توان از این مدل جهت برنامه ریزی و سیاست­گزاری در شرایط خاص در زمینه عملکرد پرستاران استفاده نمود.
واژه‌های کلیدی: تئوری رفتار برنامه ریزی شده، تمایل، پرستاران، مراقبت پرستاری، کاربرد
متن کامل [PDF 262 kb]   (778 دریافت)    
نوع مطالعه: پرستاری بخش های ویژه | موضوع مقاله: پرستاری
دریافت: 1399/11/27 | پذیرش: 1400/2/8 | انتشار: 1400/10/10


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
جلد 16، شماره 5 - ( آذر و دی 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها