:: جلد 17، شماره 3 - ( مرداد و شهریور 1401 ) ::
جلد 17 شماره 3 صفحات 35-27 برگشت به فهرست نسخه ها
اثربخشی برنامه کاهش استرس مبتنی بر ذهن‌آگاهی بر دلزدگی زناشویی و رضایت جنسی در افراد متأهل مراجعه کننده به مراکز روان‌شناختی شهر تهران
طاهره سالاری ، بیتا نصرالهی* ، رضا قربان جهرمی
گروه روانشناسی، واحد علوم و تحقیقات، دانشگاه آزاد اسلامی، تهران، ایران ، Dr.bitanasrolahi@gmail.com
چکیده:   (879 مشاهده)

مقدمه: رضایت زناشویی نقش مهمی در استحکام بنیان خانواده دارد و دلزدگی زناشویی و رضایت جنسی می­تواند بر این پدیده مؤثر باشد. پژوهش حاضر با هدف اثربخشی برنامه کاهش استرس مبتنی بر ذهن‌آگاهی بر دلزدگی زناشویی و رضایت جنسی در افراد متأهل مراجعه کننده به مراکز روان‌شناختی شهر تهران انجام شد.
روش کار: پژوهش حاضر نیمه­آزمایشی از نوع پیش‌آزمون- پس‌آزمون به همراه مرحله پیگیری دو ماهه و با گروه کنترل بود. جامعۀ آماری پژوهش حاضر، شامل کلیه افراد متأهل و با مشکلات زناشویی مراجعه کننده به مراکز روان‌شناختی شهر تهران در سال 1398 بودند. از بین این افراد، 30 نفر به روش نمونه­گیری هدفمند انتخاب شدند و بطور تصادفی در دو گروه 15 نفری قرار گرفتند. گروه­ آزمایش تحت 8 جلسه90 دقیقه­ای برنامه کاهش استرس مبتنی بر ذهن‌آگاهی قرار گرفت و برای گروه کنترل اقدامی صورت نگرفت. ابزار جمع­­آوری داده­ها شامل پرسشنامه دلزدگی زناشویی و مقیاس رضایت جنسی بود. داده­ها پژوهش با کمک نرم افزار SPSS نسخه 21 و واریانس همراه با اندازه­گیری مکرر مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند.
یافته­ ها: نتایج نشان­دهنده این بود که برنامه کاهش استرس مبتنی بر ذهن‌آگاهی بر کاهش دلزدگی زناشویی و افزایش رضایت جنسی افراد متأهل در مرحله پس آزمون و پیگیری اثر معنادار داشته است (۰۰۵/۰>P).
نتیجه ­گیری: طبق نتایج، می­توان از مداخله برنامه کاهش استرس مبتنی بر ذهن‌آگاهی در جهت کاهش دلزدگی زناشویی و بهبود رضایت جنسی در افراد متأهل استفاده کرد.
واژه‌های کلیدی: دلزدگی زناشویی، رضایت جنسی، متأهل، ذهن‌آگاهی
متن کامل [PDF 261 kb]   (307 دریافت)    
نوع مطالعه: روانپرستاری و پرستاری بهداشت روانی | موضوع مقاله: علوم رفتاری و روانی(روانشناسی، مددکاری و...)
دریافت: 1400/10/30 | پذیرش: 1401/5/26 | انتشار: 1401/5/10XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
جلد 17، شماره 3 - ( مرداد و شهریور 1401 ) برگشت به فهرست نسخه ها