:: جلد 18، شماره 5 - ( آذر و دی 1402 ) ::
جلد 18 شماره 5 صفحات 61-51 برگشت به فهرست نسخه ها
اثربخشی درمان پذیرش و تعهد در تاب آوری و سلامت روان پرستاران شاغل در بخش‌های کرونا بیمارستان تأمین اجتماعی شهر قزوین در سال 1402
محمدرضا باقری ، سوفیا خانقاهی* ، محمدعلی فردین
واحد زاهدان،دانشگاه آزاد اسلامی،زاهدان،ایران ، Sofia67khanghaie@ymail.com
چکیده:   (481 مشاهده)
مقدمه و هدف: پرستاران به‌عنوان اولین گروه در خط مقدم مواجهه با پاندمی کووید - ۱۹ حضور دارند، لذا انجام مداخلات روان‌درمانی در این گروه شغلی می‌تواند مفید واقع شود. بدین منظور مطالعه حاضر باهدف تعیین اثربخشی درمان پذیرش و تعهد در تاب‌آوری و سلامت روان پرستاران شاغل در بخش‌های کرونا بیمارستان تأمین اجتماعی شهر قزوین در سال 1402 انجام شد.
روش کار: پژوهش حاضر نیمه آزمایشی از نوع پیش آزمون-پس آزمون با گروه گواه همراه با دوره پیگیری بود. جامعه پژوهش حاضر شامل تمامی پرستاران شاغل در بخش کرونای بیمارستان تأمین اجتماعی شهر قزوین (168 نفر) در شش ماه نخست سال 1402 بودند؛ که 30 نفر از پرستاران جامعه هدف به روش نمونه‌گیری در دسترس انتخاب شدند و به‌صورت تصادفی ساده در دو گروه کنترل و آزمایش گمارده شدند. ابزار گردآوری اطلاعات شامل پرسش‌نامه‌های تاب‌آوری (کونور و دیویدسون،2003) و سلامت روان (گلدبرگ،1972) بودند. گروه آزمایش در 8 جلسه گروه‌درمانی مبتنی بر برنامه پذیرش و تعهد شرکت کردند، درحالی‌که گروه گواه هیچ مداخله‌ای دریافت نکرد. جهت تحلیل داده‌ها از نرم‌افزار SPSS نسخه 22 و آزمون تحلیل واریانس با اندازه‌گیری مکرر بین گروهی با رعایت پیش‌فرض‌های آماری استفاده شد.
یافته‌ها: نتایج نشان داد که آموزش درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد به‌صورت معناداری باعث افزایش تاب‌آوری و سلامت روان گروه آزمایش در مقایسه با گروه کنترل شد؛ و این نتایج در دوره پیگیری تداوم داشته است (05/0>P).
نتیجه‌گیری: بهبود مهارت‌ها با استفاده از آموزش پذیرش و تعهد می‌تواند به‌عنوان یک روش موثر برای افزایش تاب‌آوری و سلامت روان پرستاران موردتوجه قرار گیرد.

 
واژه‌های کلیدی: پذیرش و تعهد، تاب‌آوری، سلامت روان، پرستاران، کرونا.
متن کامل [PDF 324 kb]   (146 دریافت)    
نوع مطالعه: پرستاری بهداشت جامعه | موضوع مقاله: علوم رفتاری و روانی(روانشناسی، مددکاری و...)
دریافت: 1402/7/5 | پذیرش: 1402/8/9 | انتشار: 1402/9/10XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
جلد 18، شماره 5 - ( آذر و دی 1402 ) برگشت به فهرست نسخه ها