:: جلد 3، شماره 11 و 10-11 - ( پاییز/زمستان 1387 1387 ) ::
جلد 3 شماره 11 و 10-11 صفحات 32-25 برگشت به فهرست نسخه ها
بیماری مولتیپل اسکلروزیس و عادات فکری استرس‌زا
چکیده:   (42513 مشاهده)

مقدمه: بیماری مولتیپل اسکلروزیس نوعی بیماری پیشرونده و تحلیل برنده غلاف میلین سلول‌های عصبی در سیستم عصبی مرکزی است علت بیماری مشخص نیست اما عوامل متعددی از جمله سابقه ابتلا به بیماری‌های عفونی، نقص سیستم ایمنی، استرس و تنیدگی و عوامل محیطی متعدد می‌تواند در ایجاد بیماری مؤثر باشد. بیماری مولتیپل اسکلروزیس به عنوان یک بیماری مزمن با بروز ناگهانی و غیر قابل پیش‌بینی سبب بروز استرس های گوناگون در ابعاد مختلف زندگی بیماران می‌گردد. به نظر می رسد آگاهی از میزان استرس بیماران می تواند گامی مؤثر در جهت مقابله با استرس باشد. مطالعه حاضر به منظور تعیین میزان استرس در بیماران مبتلا به MS مراجعه‌کننده به انجمن مولتیپل اسکلروزیس ایران انجام شده است.

روش: این مطالعه یک مطالعه مقطعی می‌باشد. نمونه‌های این پژوهش 600 بیمار مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس بودند که به روش نمونه‌گیری مستمر انتخاب شدند و پس از توضیح کار و کسب رضایت پرسشنامه‌های خود ایفا (پرسشنامه استاندارد سنجش استرس کودرون) جهت تکمیل در اختیار بیماران قرار داده شد. جهت تجزیه و تحلیل داده‌ها از شاخص‌های آماری توصیفی و آزمون آنالیز واریانس یک طرفه استفاده شد.

یافته‌ها: داده‌ها نشان داد میزان استرس در سطح عادات فکری و زندگی شخصی (3/79%) بیماران دارای عادات فکری استرس‌زا و همچنین (3/76%) نمونه‌ها دارای بافت استرس‌زا در زندگی شخصی بودند. آزمون آماری آنالیز واریانس ارتباط معناداری را بین میزان استرس در سطح عادات فکری و سن (01/0=p)، وضعیت اشتغال (00/0=p) و طول مدت بیماری نشان داد (000/0=p). نتیجه‌گیری: از آن جا که نتایج حاصل از مطالعه میزان استرس بالایی را در بیماران نشان داد شناسایی منابع ایجادکننده استرس و ارایه آموزش‌های مناسب جهت مقابله و یا سازگاری با استرس‌های ناشی از بیماری مزمن MS جهت ارتقا کیفیت زندگی بیماران ضروری به نظر می‌رسد.

واژه‌های کلیدی: استرس‌زا، مولتیپل اسکلروزیس، عادات فکری استرس‌زا
متن کامل [PDF 162 kb]   (58 دریافت)    
نوع مطالعه: آموزش پرستاری | موضوع مقاله: پرستاری
دریافت: 1388/6/26 | انتشار: 1387/11/27


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
جلد 3، شماره 11 و 10-11 - ( پاییز/زمستان 1387 1387 ) برگشت به فهرست نسخه ها