[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: جلد 17، شماره 2 - ( خرداد و تیر 1401 ) ::
جلد 17 شماره 2 صفحات 36-27 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی ارتباط معنویت با اشتیاق شغلی پرستاران شاغل در بیمارستانهای شهرستان سیرجان در سال 1399
مریم متقی* ، فاطمه مهرابی فر ، عباس فردوسی، نعیمه پوررمضانی، حمید مرتضوی
دانشگاه پیام نور کرمان ، mottaghi.maryam1400@gmail.com
چکیده:   (358 مشاهده)
مقدمه: برای بهبود اشتیاق شغلی در محیط کاری پرستاران لازم است تا عوامل متعدد مرتبط با آن شناسایی شود و در صورت لزوم تقویت  واصلاح شوند.تا باعث بهره وری بیشتر آنان در کار شود.از جمله این عوامل میتوان به معنویت موجود در رابطه با کار آنان وایجاد انگیزه واشتیاق شغلی در آنان اشاره نمود.پژوهش حاضر با هدف تعیین ارتباط معنویت با اشتیاق شغلی پرستاران شاغل انجام گرفته است.
روش کار: این پژوهش از نظر هدف کاربردی، از نظر نحوه گردآوری اطلاعات، توصیفی- پیمایشی است. جامعه آماری این پژوهش شامل تمامی پرستاران بیمارستان امام رضا (ع) سیرجان به تعداد 240 نفر می باشد برای نمونه گیری از روش سرشماری استفاده شده است. به منظور گردآوری داده ها از دو پرسشنامه معنویت Shahidi& Farajnia و پرسشنامه اشتیاق شغلی Schaufeli & Bakker استفاده شد برای تعیین روایی، از روایی محتوا و برای آزمون پایایی از آلفای کرونباخ برای کلیه مؤلفه ها استفاده شد که اعتبار سنجی در همه آن ها بالاتر از مقدار 8/0 بود.  برای تجزیه و تحلیل اطلاعات از آزمون الگویابی معادلات ساختاری با استفاده از نرم افزار23 Amos استفاده شد.                                                                                                                 
یافته ها: نتایج تحقیق نشان داد بین نگرش معنوی و اشتیاق شغلی  با ضریب همبستگی برابر 581/0و سطح معنی داری برابر 000/0 در سطح معنی داری 05/0=α رابطه مثبت و معنی‏دار وجود دارد. بین توانایی معنوی و اشتیاق شغلی با ضریب همبستگی برابر 646/0و سطح معنی داری برابر 000/0 رابطه مثبت و معنی‏دار وجود دارد. نگرش معنوی و توانایی معنوی به صورت مثبت اشتیاق شغلی را پیش‌بینی می کنند.
نتیجه گیری:
نتایج نشان داد که بین مؤلفه‏های معنویت با اشتیاق شغلی پرستاران رابطه معنی‏داری وجود دارد. پرستارانی که به کارشان اشتیاق بیشتری دارند در مقایسه با پرستارانی که مشتاق کارشان نیستند از کارشان رضایت بیشتری دارند، احساس تعهد بیشتری به سازمان دارند، تمایل کمتری برای ترک کار و سازمان و گشتن به دنبال کار در جای دیگر دارند. بالا رفتن اشتیاق شغلی باعث افزایش سطح انرژی و هویت قوی در فرد می شود به همین دلیل تلاش فراوانی در راه تحقق اهداف سازمانی از خود نشان می دهد و کمتر شغل خود را ترک می کنند.
واژه‌های کلیدی: اشتیاق شغلی، توانایی معنوی، پرستار، نگرش معنوی، معنویت
متن کامل [PDF 345 kb]   (115 دریافت)    
نوع مطالعه: مدیریت پرستاری | موضوع مقاله: علوم رفتاری و روانی(روانشناسی، مددکاری و...)
دریافت: 1400/7/13 | پذیرش: 1401/2/11 | انتشار: 1401/4/10
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHAXML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

mottaghi M, Mehrabifar F, ferdosi A, Pourramazani N, Mortazavi H. Investigating the relationship between spirituality and job motivation of nurses working in hospitals of Sirjan in 1399. IJNR 2022; 17 (2) :27-36
URL: http://ijnr.ir/article-1-2611-fa.html

متقی مریم، مهرابی فر فاطمه، فردوسی عباس، پوررمضانی نعیمه، مرتضوی حمید. بررسی ارتباط معنویت با اشتیاق شغلی پرستاران شاغل در بیمارستانهای شهرستان سیرجان در سال 1399. نشریه پژوهش پرستاری ایران 1401; 17 (2) :36-27

URL: http://ijnr.ir/article-1-2611-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
جلد 17، شماره 2 - ( خرداد و تیر 1401 ) برگشت به فهرست نسخه ها
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 28 queries by YEKTAWEB 4509