[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: جلد 17، شماره 4 - ( مهر و آبان 1401 ) ::
جلد 17 شماره 4 صفحات 87-77 برگشت به فهرست نسخه ها
ارتباط سواد سلامت با پیروی از دیالیز و استفاده از خدمات نظام سلامت در بیماران همودیالیزی
طیبه توکلی هفشجانی، فاطمه بهرام نژاد ، قرشاد شریفی ، خاطره سیلانی*
دانشگاه علوم پزشکی تهران ، seylanikh@gmail.com
چکیده:   (330 مشاهده)
مقدمه: پرداختن به سطح سواد سلامت در بیماریهای مزمن مانند مبتلایان به نارسایی مزمن کلیه، پیروی از رژیم درمانی و استفاده از خدمات سیستم مراقبتی و درمانی می‌تواند به ‌عنوان ابزاری مؤثر در ارتقاء خدمات مراقبتی به برنامه‌ریزان و مسئولان امر سلامت کمک کند. این مطالعه با هدف تعیین ارتباط سواد سلامت، پیروی از درمان و استفاده از خدمات نظام سلامت در بیماران تحت درمان همودیالیز استان چهارمحال و بختیاری انجام شد.
روش کار: مطالعه حاضر یک مطالعه توصیفی- همبستگی بود که بر روی ۱۶۲ نفر از جامعه بیماران مراجعه‌کننده به مراکز همودیالیز استان چهارمحال و بختیاری در سال ۱۳۹۸ انجام شد. نمونه‌های مورد مطالعه به روش تمام‌شماری بر اساس معیارهای ورود، وارد مطالعه شدند. ابزارهای مورد استفاده پرسشنامه اطلاعات جمعیت شناختی، پرسشنامه پیروی از درمان "ESRD-AQ"، پرسشنامه سواد سلامت جمعیت شهری ایران" HELIA"، و پرسشنامه پژوهشگر ساخته استفاده از خدمات نظام سلامت بود. تجزیه و تحلیل داده‌ها با نرم‌افزار آماری SPSS نسخه ۲۳ و آمار توصیفی و استنباطی انجام شد.

یافته‌ها: نتایج به دست آمده نشان داد میانگین نمره سواد سلامت 26/4± 112/89بود و در 30/86% نمونه‌ها سطح سواد سلامت ناکافی‌ بود. در اکثر نمونه‌ها، پیروی از درمان در سطح متوسط (66/67% ) قرار داشت. ضریب همبستگی اسپیرمن نشان داد بین سواد سلامت و پیروی از درمان این بیماران ارتباط معنی‌داری وجود دارد (0/001 p< ). نتایج پژوهش بین سواد سلامت و مراجعه به اورژانس ارتباط معناداری نشان نداد (0/28p-value=). همچنین طبق یافته‌های این مطالعه بین سواد سلامت با بستری شدن نیز ارتباط معناداری وجود نداشت (0/41=p-value).
نتیجه‌گیری: شناخت و آگاهی پرستاران در مورد میزان سواد سلامت بیماران می‌تواند عامل انگیزاننده ای برای مداخلات آموزشی در راستای ارتقای آن باشد و پرستاران با ارایه آموزش‌های مؤثرتر در این بیماران به افزایش میزان پیروی از درمان کمک کرده و همچنین نیاز به استفاده مکرر از خدمات نظام سلامت را در این بیماران کاهش دهند تا زمینه برای کاهش هزینه‌های درمانی و میزان بستری های مکرر که بار هزینه‌های آن بر عهده‌ی سیستم بهداشتی درمانی است فراهم گردد.


 
واژه‌های کلیدی: سواد سلامت، پیروی از درمان، خدمات نظام سلامت، بیماران تحت همودیالیز
متن کامل [PDF 269 kb]   (116 دریافت)    
نوع مطالعه: پرستاری بخش های ویژه | موضوع مقاله: پرستاری
دریافت: 1401/3/21 | پذیرش: 1401/5/30 | انتشار: 1401/7/10
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Tavakoli hafshejani T, Bahramnezhad F, Sharifi F, KH S. Associations between Health Literacy With Dialysis Adherence and Health Resource Utilization in Patients Receiving Maintenance Hemodialysis. IJNR 2022; 17 (4) :77-87
URL: http://ijnr.ir/article-1-2688-fa.html

توکلی هفشجانی طیبه، بهرام نژاد فاطمه، شریفی قرشاد، سیلانی خاطره. ارتباط سواد سلامت با پیروی از دیالیز و استفاده از خدمات نظام سلامت در بیماران همودیالیزی. نشریه پژوهش پرستاری ایران 1401; 17 (4) :87-77

URL: http://ijnr.ir/article-1-2688-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
جلد 17، شماره 4 - ( مهر و آبان 1401 ) برگشت به فهرست نسخه ها
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 28 queries by YEKTAWEB 4549