:: جلد 16، شماره 5 - ( آذر و دی 1400 ) ::
جلد 16 شماره 5 صفحات 49-40 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی تاثیر ابعاد سرمایه های فرهنگی بر خطای شغلی و اخلاق حرفه ای پرستاران با تاکید بر تجربه زیستی آن ها
نفیسه عرب زاده ، محمد مهدی نادری* ، علیرضا اسماعیلی
استادیار گروه جامعه شناسی واحد آزادشهر. دانشگاه آزاد اسلامی. ایران ، Naderimm@yyahoo.com
چکیده:   (984 مشاهده)
مقدمه : این تحقیق با هدف بررسی تاثیر ابعاد سرمایه­های فرهنگی بر خطای شغلی و اخلاق حرفه­ای پرستاران با تاکید بر تجربه زیستی آن­ها انجام گرفت.
روش کار: روش تحقیق حاضر از نوع همبستگی و از نوع کاربردی بوده و جامعه آماری تحقیق، پرستاران شاغل در دو بیمارستان (قائم و رضوی) شهر مشهد می‌باشند که تعداد آن‌ها 580 نفرمی باشد که تعداد 230 نفر به‌عنوان نمونه تصادفی تعیین شدند. برای گردآوری داده‌ها از دو پرسشنامه استاندارد استفاده شد. پایایی پرسشنامه‌ها با آلفای کرونباخ بالاتر از 860/0 در حد مطلوب ارزیابی گردیدو تجزیه و تحلیل داده‌ها نیز به کمک نرم‌افزار آماری SPSS و smartpls2 انجام گرفت. رویکرد نظری تحقیق نیز به‌صورت ترکیبی از نظریه‌ها بود.
یافته ها: طبق نتایج، سرمایه فرهنگی رابطه معناداری بااخلاق حرفه‌ای پرستاران نشان نداد. ضریب تعیین R2 برای متغیر وابسته نشان می‌دهد، همچنین مقدار 617/0 حاصل از برازش کلی معیار GOF نشان می‌دهد که مدل مطلوبیت در حد بالایی برخوردار می‌باشد.
نتیجه ­گیری: بنابراین و بر اساس نتایج بدست آمده می­توان گفت که برای ارتقای سطح اخلاق حرفه­ای در پرستاران باید به مولفه سرمایه فرهنگی توجه ویژه­ای صورت بگیرد.
واژه‌های کلیدی: سرمایه­ فرهنگی، خطای شغلی، اخلاق حرفه­ای، تجربه زیستی، پرستاران
متن کامل [PDF 258 kb]   (424 دریافت)    
نوع مطالعه: آموزش پرستاری | موضوع مقاله: پرستاری
دریافت: 1399/7/18 | پذیرش: 1400/1/19 | انتشار: 1400/10/10


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
جلد 16، شماره 5 - ( آذر و دی 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها