:: جلد 16، شماره 5 - ( آذر و دی 1400 ) ::
جلد 16 شماره 5 صفحات 57-50 برگشت به فهرست نسخه ها
اثربخشی درمان شناختی –  رفتاری بر میزان نیازهای خودتعیین­گری(خودمختاری ادراک شده، شایستگی ادراک شده، ارتباط ادراک شده) در پرستاران
نازنین کریم زاده* ، لیلا خادمی عادل ، مریم درویشی
عضو هیات علمی دانشگاه پیام نور، مربی، گروه علوم تربیتی و روانشناسی، تهران، ایران ، karimzadehnazanin@yahoo.com
چکیده:   (757 مشاهده)
مقدمه : مطالعات نشان داده­اند که سطح نیازهای اساسی روانی(خودمختاری، شایستگی و ارتباط) در پرستاران به تناسب موقعیت شغلی که دارند پایین است و این موضوع نیازمند بررسی­هایی بیشتری می­باشد. همچنین مطالعات نشان داده است که می­توان با روش­های درمانی، آموزشی و مشاوره­ای سطح نیازهای خودتعیین­گری ارتباط، شایستگی و خودمختاری را در پرستاران، ارتقا داد. بنابراین هدف مطالعه حاضار بررسی اثربخشی درمان شناختی –  رفتاری بر میزان نیازهای خودتعیین­گری(خودمختاری ادراک شده، شایستگی ادراک شده، ارتباط ادراک شده) در پرستاران بود.
روش کار: در این مطالعه نیمه آزمایشی ، 40 پرستار شاغل در بیمارستان میلاد تهران در سال 1400 به شیوه غیر احتمالی داوطلبانه انتخاب و به صورت تصادفی در دو گروه 20 نفره تقسیم شدند. گروه آزمایش دوره درمان شناختی – رفتاری  را در یازده جلسه  5/1 ساعتی طی کردند و گروه کنترل هیچ گونه درمانی دریافت نکرد . برای جمع­آوری داده­ها از مقیاس نیازهای خودتعیین­گری سوریبو و همکاران(2009) در مراحل پیش­آزمون و پس­آزمون برای دو گروه آزمایشی و گواه استفاده شد. داده­های پژوهش با روش تحلیل کواریانس چندمتغیری تجزیه و تحلیل شدند. تحلیل داده­ها به کمک نرم­افزار(اس پی اس اس 21) انجام گرفت.
یافته ها : یافته ­های آماری نشان داد که  اثر گروه(سطح متغیر مستقل) بر نیازهای خودتعیین­گری(خودمختاری ادراک شده، شایستگی ادراک شده، ارتباط ادارک شده) از نظر آماری معنی­دار است(05/0P=). یافته­ها همچنین نشان داد که درمان شناختی رفتاری در مقایسه با گروه کنترل بر سطح نیازهای خودتعیین­گری پرستاران تاثیر مثبت و معنی­داری داشته است.
نتیجه گیری : یافته ­ها حاکی از آن بود که درمان شناختی­رفتاری در افزایش سطح نیازهای خودتعیین­گری پرستارن، اثربخش است. بنابراین چنانچه بتوان پرستارانی که سطح خودتعیین­گری ،ارتباط،خودمختاری و شایستگی پایینی برخودار هستند را شناسایی کرد و می­توان به آن­ها در افزایش سطح خودتعیین­گری مطلوب با استفاده از روش درمان شناختی­رفتاری کمک کرد.

واژه‌های کلیدی: درمان شناختی – رفتاری، نیازهای خودتعیین ­گری، پرستار
متن کامل [PDF 256 kb]   (276 دریافت)    
نوع مطالعه: روانپرستاری و پرستاری بهداشت روانی | موضوع مقاله: پرستاری
دریافت: 1400/2/6 | پذیرش: 1400/7/10 | انتشار: 1400/10/10


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
جلد 16، شماره 5 - ( آذر و دی 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها