[صفحه اصلی ]   [Archive]  
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
اطلاعات نشریه::
آرشیو مجله و مقالات::
برای نویسندگان::
برای داوران::
ثبت نام و اشتراک::
تماس با ما::
تسهیلات پایگاه::
پست الکترونیک::
انجمن علمی پرستاری ایران::
مشاوران تحقیق کیفی::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
آخرین مطالب بخش
:: تماس با ما
:: نحوه ثبت نام
:: راهنمای نگارش
:: درباره نشریه
:: مجله پژوهش پرستاری
نمایه پرستاری
AWT IMAGE
آموزش پرستاری
AWT IMAGE
روان پرستاری
AWT IMAGE
سامانه جامع رسانه ها
:: جلد 1، شماره 1 - ( تابستان 1385 ) ::
جلد 1 شماره 1 صفحات 40-36 برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه دیدگاه پرستاران و مربیان پرستاری در مورد گستره رعایت حقوق بیمار
دکتر عاطفه قنبری*، طاهره خالق دوست
چکیده:   (26692 مشاهده)

مقایسه دیدگاه پرستاران و مربیان پرستاری در مورد گستره رعایت حقوق بیمار

 

دکتر عاطفه قنبری - طاهره خالق دوست

 

چکیده

مقدمه: ارتقاء مراقبت بهداشتی نیازمند هماهنگی بین بیمار، پزشک و سایر حرف بهداشتی است. بیماران به عنوان مصرف کنندگان خدمات بهداشتی دارای حقوقی هستند که پرستاران و پزشکان مسؤول حفظ و صیانت از آن می‌باشند چرا که رعایت آن سبب افزایش رضایت بیماران می‌گردد. این تحقیق با هدف تعیین میزان رعایت حقوق بیمار به مقایسه دیدگاه‌های پرستاران و مربیان پرستاری می‌پردازد تا شاید از یافته‌های به دست آمده در راستای اصلاح و ارتقاء تصمیم گیری های مراقبتی و درمانی استفاده نماید.

مواد و روش کار: این تحقیق یک پژوهش توصیفی مقایسه ای است که بر روی کلیه پرستاران شاغل در بخش های داخلی - جراحی بیمارستان‌های سطح شهر رشت و مربیان پرستاری شاغل در دانشکده پرستاری و مامایی شهید بهشتی رشت انجام گرفت. اطلاعات به صورت خود گزارش دهی با استفاده از پرسشنامه دارای دو بخش: بخش اول مشخصات فردی -  اجتماعی، بخش دوم 18 عبارت در مورد رعایت حقوق بیمار بر اساس مقیاس لیکرت جمع آوری گردید. برای تعیین اعتبار پرسشنامه از اعتبار محتوی و برای تعیین پایایی از آلفا کرونباخ استفاده شد و نتایج با استفاده از نرم افزار SPSS تجزیه و تحلیل گردید.

یافته‌ها: نتایج نشان داد که اکثریت پرستاران (2/81 %) در دامنه سنی 29 - 20 سالگی و دارای مدرک کارشناسی (8/61%) بودند، درحالی که غالب مربیان پرستاری در دامنه سنی 48 - 40 سالگی (6/60%)، و دارای مدرک کارشناسی ارشد هستند. اکثریت پرستاران (7/54%) معتقد بودند که در حال حاضر حقوق بیمار رعایت می‌شود درحالی که 6/57 درصد مربیان پرستاری چنین اعتقادی نداشتند. با استفاده از آزمون تی مستقل یافته‌ها بیانگر تفاوت معنی دار آماری است (009/0p<) یعنی پرستاران بیشتر از مربیان پرستاری اعتقاد به رعایت حقوق بیمار دارند.

بحث:معنی دار بودن تفاوت آماری بین دیدگاه‌های پرستاران و مربیان در مورد رعایت حقوق بیمار و اعتقاد بیشتر پرستاران نسبت به مربیان در مورد آن، بیانگر تفاوت بین دیدگاه‌های پرستاران و بیماران در زمینه‌های مختلف حقوق بیمار است از جمله برقراری ارتباط پرستاران با آنان و مطلع نمودن بیمار از مؤسسات و سرویس های ارایه آموزش به بیمار. حدود نیمی از بیماران از نحوه برقراری ارتباط پرستاران با آنان ناراضی هستند.

نتیجه گیری:تفاوت بین دیدگاه ارایه کنندگان و دریافت کنندگان مراقبت می‌تواند ناشی از عدم شناخت و آگاهی پرستاران از نقش های مختلف خود باشد. احترام به حقوق بیمار باید به گونه ای در برنامه‌های آموزش پرستاری گنجانده شود و توسط خدمات پرستاری در بیمارستان‌ها تقویت گردد.

 

واژه‌های کلیدی: حقوق بیمار، دیدگاه پرستاران و مربیان

متن کامل [PDF 189 kb]   (91 دریافت)    
نوع مطالعه: مدیریت پرستاری | موضوع مقاله: پرستاری
دریافت: 1385/10/7 | انتشار: 1385/5/24
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:


دکتر عاطفه قنبری ، طاهره خالق دوست . مقایسه دیدگاه پرستاران و مربیان پرستاری در مورد گستره رعایت حقوق بیمار . نشریه پژوهش پرستاری ایران. 1385; 1 (1) :36-40

URL: http://ijnr.ir/article-1-14-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
جلد 1، شماره 1 - ( تابستان 1385 ) برگشت به فهرست نسخه ها
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 44 queries by YEKTAWEB 4645