[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: جلد 12، شماره 2 - ( خرداد و تیر 1396 ) ::
جلد 12 شماره 2 صفحات 22-27 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی تأثیر آموزش بهداشت‌خواب بر سطح دانش والدین دانش‌آموزان ابتدائی
زینب جمشیدیان، مرضیه حسن پور ، مصطفی نجفی
دکترای پرستاری دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران ، m-hasanpour@sina.tums.ac.ir
چکیده:   (1878 مشاهده)

مقدمه: خواب ناکافی در کودکان شایع می‌باشد، و با توجه به پیامدهای منفی آن برای سلامت، یکی از نگرانی‌ها در حیطه بهداشت عمومی محسوب می‌شود. به نظر می‌رسد آموزش بهداشت خواب کودک برای والدین سبب بهبود سلامت کودکان می‌شود. لذا، این مطالعه با هدف اجرای برنامه آموزشی بهداشت خواب به منظور افزایش سطح دانش والدین در حوزه خواب کودکان طراحی و انجام گردید.

روش کار: این مطالعه کمی از نوع نیمه تجربی با طرح دو گروهی پیش‌آزمون-پس‌آزمون آینده‌نگر بود که بر روی والدین 64 دانش‌آموز 12- 6 ساله (32 نفر گروه مداخله و 32 نفر گروه کنترل) با روش نمونه گیری تصادفی، در شهرستان نجف آباد اصفهان انجام شد. اطلاعات در سه زمان (قبل، بلافاصله و یک ماه بعد از مداخله) با استفاده از پرسشنامه سنجش میزان آگاهی و دانش والدین محقق ساخته و معتبر شده با روش روایی محتوایی استفاده گردید که پایایی آن نیز با استفاده از روش پایلوت، توسط 10 نفر از والدین تعیین و آلفا کرونباخ آن 837/0 گزارش گردید. آموزش از طریق آموزش رودررو در جلسات آموزشی و ارائه بوکلت آموزشی و ارسال پیامک‌های پی گیر صورت گرفت. داده‌ها با استفاده از نرم افزار 16SPSS و آزمون T مستقل، آزمون آنالیز واریانس با تکرار مشاهدات، آزمون تعقیبی LSD مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

یافته‌ها: یافته‌های پژوهش نشان داد که بین متغیرهای دموگرافیک والدین دو گروه مداخله و کنترل اختلاف معناداری وجود نداشت. آزمون t مستقل نشان داد، میانگین نمرات دانش قبل از مداخله، بلافاصله و یک ماه بعد از مداخله اختلاف معناداری را نشان داد (001/0 > P).

نتیجه گیری: نتایج مطالعه نشان داد، پس از مداخله افزایش قابل توجهی در سطح دانش و آگاهی والدین درمورد بهداشت خواب کودکان به وجود آمده است. بنابراین بر اساس نتایج مطالعه حاضر برنامه‌ریزی مدون آموزش بهداشت خواب کودکان به والدین به عنوان امری مهم جهت ارتقاء سلامت کودکان به مسئولین آموزش و پرورش و مدارس توصیه می‌گردد.

واژه‌های کلیدی: آموزش، بهداشت‌خواب، دانش، والدین، دانش‌آموز
متن کامل [PDF 671 kb]   (298 دریافت)    
نوع مطالعه: پرستاری کودکان و نوزادان | موضوع مقاله: پرستاری
دریافت: ۱۳۹۵/۲/۶ | پذیرش: ۱۳۹۶/۲/۳۰ | انتشار: ۱۳۹۶/۲/۳۰
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

کد امنیتی را در کادر بنویسید >


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Jamshidian Z, Hasanpour M, Najafi M. The Effect of Sleep Hygiene Education on the Knowledge level of Parents of Elementary School Students. IJNR. 2017; 12 (2) :22-27
URL: http://ijnr.ir/article-1-1695-fa.html

جمشیدیان زینب، حسن پور مرضیه، نجفی مصطفی. بررسی تأثیر آموزش بهداشت‌خواب بر سطح دانش والدین دانش‌آموزان ابتدائی. پژوهش پرستاری. 1396; 12 (2) :22-27

URL: http://ijnr.ir/article-1-1695-fa.htmlجلد 12، شماره 2 - ( خرداد و تیر 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 3705