[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: جلد 11، شماره 5 - ( آذر و دی 1395 ) ::
جلد 11 شماره 5 صفحات 1-7 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی تأثیر حساسیت زدایی با حرکات منظم چشم و پردازش مجدد بر استرس بیماران تحت درمان با همودیالیز
فاطمه رحیمی، ناهید رژه*، مجیده هروی کریموی، سید داوود تدریسی
دانشگاه شاهد، تهران، ایران ، nrejeh@yahoo.com
چکیده:   (4390 مشاهده)

مقدمه: بیماران همودیالیزی، سطوح بالایی از استرس را تجربه می‌کنند. این مطالعه به منظور تعیین تأثیر حرکات منظم چشم و پردازش مجدد بر میزان استرس این بیماران انجام شد.

روش کار: این مطالعه کار آزمایی بالینی است که بر روی 90 بیمار تحت همودیالیز بیمارستان شهید رجایی کرج در سال 95-1394 انجام شد. روش نمونه گیری به صورت نمونه گیری آسان بود. سپس بیماران بطور تصادفی دریکی از دوگروه آزمون (45 نفر) و کنترل (45 نفر) قرار گرفتند. روش حساسیت زدایی با حرکات چشم و پردازش مجدد بر روی گروه آزمون به مدت 30 تا 45 دقیقه انجام گردید. گروه کنترل فقط مراقبت معمول را دریافت می‌کردند. ابزار مورد استفاده پرسشنامه استاندارد سنجش استرس همودیالیز بالدری بود که توسط مشاهده گر که نسبت به تخصیص نمونه‌های گروه‌های مورد مطالعه بی اطلاع بود قبل و بعد از مداخله اندازه گیری و ثبت گردید. تجزیه و تحلیل داده‌ها به وسیله نرم افزار SPSS 21 و توسط آمار توصیفی و آزمون‌های آماری تی مستقل، تی زوجی و کای اسکوئر تجزیه و تحلیل شدند.

یافته‌ها: میانگین و انحراف معیار نمره استرس در گروه آزمون قبل از 66/16± 77/15EMDR و بعد از 22/45± 7/38EMDR بوده است. تجزیه و تحلیل داده‌ها بین میانگین امتیازات استرس نمونه‌های پژوهش قبل و بعد از مداخله در گروه آزمون تفاوت معنی داری را نشان داد (0/001= P) درحالی که این تفاوت درگروه کنترل معنی دار نبود.

نتیجه گیری: یافته‌ها بیانگر آن است که روش حساسیت زدایی با حرکات چشم و پردازش مجدد از جمله روش‌هایی است که در بیماران تحت همودیالیز کاهش استرس را در رویه درمان به دنبال خواهد داشت. استفاده از این روش درمانی در بیماران تحت همودیالیز منجر به ارتقا سلامت و کاهش استرس آنها خواهد گردید.

واژه‌های کلیدی: همودیالیز، حرکات منظم چشم و پردازش مجدد، استرس، تنش روانی
متن کامل [PDF 528 kb]   (908 دریافت)    
نوع مطالعه: پرستاری بهداشت جامعه | موضوع مقاله: پرستاری
دریافت: ۱۳۹۵/۹/۱۶ | پذیرش: ۱۳۹۵/۹/۱۶ | انتشار: ۱۳۹۵/۹/۱۶
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHAXML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Rahimi F, Rejeh N, Heravi-Karimooi M, Tadrisi S. Effect of Eye Movement Desensitization and Reprocessing on Stress in Patients Undergoing Hemodialysis. IJNR. 2016; 11 (5) :1-7
URL: http://ijnr.ir/article-1-1841-fa.html

رحیمی فاطمه، رژه ناهید، هروی کریموی مجیده، تدریسی سید داوود. بررسی تأثیر حساسیت زدایی با حرکات منظم چشم و پردازش مجدد بر استرس بیماران تحت درمان با همودیالیز. پژوهش پرستاری. 1395; 11 (5) :1-7

URL: http://ijnr.ir/article-1-1841-fa.htmlجلد 11، شماره 5 - ( آذر و دی 1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها
Persian site map - English site map - Created in 0.07 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3921