[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: جلد 12، شماره 6 - ( بهمن و اسفند 1396 ) ::
جلد 12 شماره 6 صفحات 73-78 برگشت به فهرست نسخه ها
تأثیر عوامل انگیزشی بر ماندگاری و وفاداری شغلی پرستاران بیمارستانی
فریبا شکری نقرلو، علیرضا سلوکدار *
استادیار دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی، تهران، ایران ، a.soloukdar@gmail.com
چکیده:   (81 مشاهده)
مقدمه: نیروی انسانی مؤثر عــامل اصلـی تـداوم، موفقیـت و تحقــق اهــداف ســازمانها اســت و در ادبیات مدیریت، همواره تأکید می‌شود کـه نـرخ تـرک خدمت بالا، نشانگر عملکرد نامطلوب مدیریت سازمان در حفظ و نگهداری نیـروی انـسانی می‌باشد. هدف از این تحقیق تعیین تأثیر عوامل انگیزشی بر ماندگاری و وفاداری پرستاران بود.
روش کار: این تحقیق بر اساس روش تحقیق از نوع توصیفی-پیمایشی و براساس هدف، از نوع کاربردی است. جامعه آماری در این تحقیق، از 800 پرستار بیمارستان میلاد، 260 نفر طبق جدول مورگان به روش نمونه گیری تصادفی سیستماتیک انتخاب شدند. در این تحقیق از پرسشنامه ۶۸ سوالی محقق ساخته استفاده شد و روایی محتوایی پرسشنامه با استفاده از نظر اساتید و متخصصین به دست آمد؛ و جهت بررسی پایایی از روش آلفای کرونباخ استفاده شد که میزان آن برای عوامل انگیزشی، وفاداری و ماندگاری به ترتیب 797/0، 745/0 و 782/0 بدست آمد. جهت تجزیه و تحلیل داده‌ها ابتدا، آزمون کولومو گراف- اسمیرنوف (k-s)، برای تعیین نرمال یا غیر نرمال بودن توزیع مورد استفاده قرار گرفت سپس از آزمون رگرسیون جهت تعیین تأثیر با نرم افزار SPSS نسخه 22 استفاده شد.
یافته‌ها: نتایج نشان داد عوامل انگیزشی بر ماندگاری با ضریب همبستگی (759.) و بر وفاداری (795/0) و مؤلفه‌ها به ترتیب اولویت عوامل شغلی بر ماندگاری (778/0)، عوامل فردی بر ماندگاری (750/0)، عوامل سازمانی بر ماندگاری (529/0) و همچنین عوامل سازمانی بر وفاداری (790/0)، عوامل فردی بر وفاداری (706/0) و عوامل شغلی بر وفاداری (583/0) تأثیر دارد.
نتیجه گیری: براساس یافته‌ها، بین عوامل انگیزشی (عوامل شغلی، عوامل سازمانی، عوامل فردی) و ماندگاری و وفاداری پرستاران بیمارستان ارتباط معناداری وجود دارد و توصیه می‌شود مدیران بیمارستان ساز و کارهای لازم در جهت بهبود عوامل شغلی از جمله تنوع مهارت، هویت شغل، اهمیت شغل، استقلال و بازخورد برای افزایش ماندگاری پرستاران بیمارستان فراهم نمایند و برای افزایش وفاداری پرستاران، عوامل سازمانی همچون شرایط محیطی، پاداش‌ها و حمایت‌های نظارتی را مورد توجه قرار دهند و بر این اساس لازم است تا عوامل انگیزشی را در سیاستگذاری های کلان مرتبط با پرستاران لحاظ شود تا در افزایش ماندگاری و وفاداری پرستاران در راستای تحقق اهداف بیمارستان مؤثر باشد.

 
واژه‌های کلیدی: عوامل انگیزشی، عوامل شغلی، ماندگاری پرستاران، وفاداری پرستاران، پرستار
متن کامل [PDF 536 kb]   (39 دریافت)    
نوع مطالعه: مدیریت پرستاری | موضوع مقاله: علوم رفتاری و روانی(روانشناسی، مددکاری و...)
دریافت: ۱۳۹۵/۱۰/۳ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱۱/۲۱ | انتشار: ۱۳۹۶/۱۱/۲۱
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

کد امنیتی را در کادر بنویسید >


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Shokri Nagharloo F, Soloukdar A. Impact of Motivational Factors on Job Retention and Loyalty of Hospital Nurses . IJNR. 2018; 12 (6) :73-78
URL: http://ijnr.ir/article-1-1858-fa.html

شکری نقرلو فریبا، سلوکدار علیرضا. تأثیر عوامل انگیزشی بر ماندگاری و وفاداری شغلی پرستاران بیمارستانی. پژوهش پرستاری. 1396; 12 (6) :73-78

URL: http://ijnr.ir/article-1-1858-fa.htmlجلد 12، شماره 6 - ( بهمن و اسفند 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 792 queries by yektaweb 3600