[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: جلد 13، شماره 4 - ( مهر و آبان 1397 ) ::
جلد 13 شماره 4 صفحات 32-38 برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه میزان تحمل و استرس ادراک شده پرستاران بخش‌های روانپزشکی و مراقبت‌های ویژه
آزاده غنی زاده، علی شاکر دولق*
گروه روانشناسی عمومی، واحد ارومیه، دانشگاه آزاد اسلامی، ارومیه، ایران ، ali.shaker2000@gmail.com
چکیده:   (1405 مشاهده)
مقدمه: پرستاران به عنوان مراقبین بهداشتی بایستی نقش خود را در مراقبت از سلامت، بهداشت و آموزش جامعه، مدیریت سیستم بهداشتی، مراقبت از بیماران ایفا کنند. پژوهش حاضر با هدف مقایسه تحمل و استرس ادراک شده در پرستاران بخش روانپزشکی و مراقبت‌های ویژه شهر ارومیه در سال 1395 انجام شد.
روش کار: این مطالعه از نوع علی – مقایسه‌ای بود. جامعه آماری شامل کلیه پرستاران بخش‌های روانپزشکی و مراقبت‌های ویژه شهر ارومیه بود که از میان آنها 149 پرستار با روش نمونه نمونه گیری تصادفی خوشه‌ای به عنوان نمونه آماری، انتخاب و به پرسشنامه‌های تحمل بیماران نواک و گست (1998) و استرس ادراک شده کوهن و همکاران (1983) پاسخ دادند سپس داده‌های بدست آمده با استفاده از نرم افزار SPSS و با روش‌های آماری تی دو مستقل و مانوا مورد تحلیل قرار گرفتند.
یافته‌ها: تحلیل آماری نشان داد که میزان تحمل بیماران و تمام ابعاد آن به جز تحمل وابسته به زمان در بین پرستاران دو گروه تفاوت معناداری درسطح 05/0 > P وجود دارد بطوریکه میانگین میزان تحمل در پرستاران بخش مراقبت‌های ویژه نسبت به پرستاران بخش روانپزشکی بیشتر است. همچنین در مؤلفه استرس ادراک شده میانگین پرستاران بخش مراقبت‌های ویژه به صورت معنی داری 05/0 > P بیشتر از میانگین بخش روانپزشکی است.
نتیجه گیری: مطابق با یافته‌های این پژوهش، افراد شاغل در بخش‌های ICU نسبت به پرستاران بخش روانپزشکی میزان تحمل و استرس بیشتری دارند. نتیجه گیری به عمل آمده مشخص نمود با توجه به فشارهای روانی پرستاران، آموزش جهت کاهش استرس و افزایش کیفیت مراقبت می‌تواند مؤثر باشد.
 
واژه‌های کلیدی: تحمل بیماران، فشار روانی، پرستاران، بخش روانی، مراقبت‌های ویژه
متن کامل [PDF 570 kb]   (284 دریافت)    
نوع مطالعه: پرستاری بخش های ویژه | موضوع مقاله: علوم رفتاری و روانی(روانشناسی، مددکاری و...)
دریافت: ۱۳۹۵/۱۲/۸
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

ghanizade A, Shaker Dioulagh A. Comparison Tolerance and Perceived Stress among Nurses in the Psychiatric Ward and Special Care Unit. IJNR. 2018; 13 (4) :32-38
URL: http://ijnr.ir/article-1-1907-fa.html

غنی زاده آزاده، شاکر دولق علی. مقایسه میزان تحمل و استرس ادراک شده پرستاران بخش‌های روانپزشکی و مراقبت‌های ویژه. پژوهش پرستاری. 1397; 13 (4) :32-38

URL: http://ijnr.ir/article-1-1907-fa.htmlجلد 13، شماره 4 - ( مهر و آبان 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3897