[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: جلد 12، شماره 3 - ( مرداد و شهریور 1396 ) ::
جلد 12 شماره 3 صفحات 24-35 برگشت به فهرست نسخه ها
تجربه همسران مددجویان با ضایعات نخاعی: یک مطالعه پدیدار شناسی
علیرضا نیکبخت نصرآبادی، شیوا گماروردی، علیرضا بستامی، فاطمه پاشایی ثابت*، معصومه بستامی، محمد رضا صباغیه
دانشگاه علوم پزشکی قم، قم، ایران ، pashaii1392@gmail.com
چکیده:   (5440 مشاهده)
مقدمه: صدمات نخاعی اکتسابی یک مشکل شایع بهداشتی می‌باشد و این مسئله، مهم‌ترین علت ناتوانی در سراسر جهان است. درک تجارب واقعی همسران این بیماران به وسیله تیم مراقبتی نقش مهمی در کاهش عوارض ناتوانی و کاهش رنج مراقبتی همسران دارد. لذا این مطالعه با هدف کشف تجارب همسران مددجویان با ضایعه نخاعی انجام شده است.
روش کار: این مطالعه با استفاده از یکی از روشهای تحقیق کیفی تحت عنوان پدیدار شناسی توصیفی انجام شده است. روش جمع آوری اطلاعات در این مطالعه، مصاحبه نیمه سازمان یافته‌ها با 15 شرکت کننده از همسران مددجویان باضایعات نخاعی از مراکز توانبخشی ضایعات نخاعی منزل بیماران بودند و روش تجزیه و تحلیل اطلاعات با روش کلایزی بود.
یافته‌ها: تحلیل داده‌ها بعد از تجزیه و تحلیل کلایزی، منجر به ظهور 3 تم و 12 ساب تم استخراج گردید که شامل سه تم‌های اصلی شامل رویارویی با محدودیتها وچالش های متعدد، نیاز به ارائه مراقبت توام با حمایت و ساختار غیر حمایتی بود."نیاز به حمایت در بستری از محدودیتها" به عنوان جوهره تجارب مشارکت کنندگان این مطالعه شناسایی شد.
نتیجه گیری: نتایج این مطالعه نشان دادکه حمایت توام با مراقبت از طرق همسران خیلی مهم است. تجارب همسران به تیم مراقبت سلامتی و سیاستمداران در کاهش موانع و کمک به تیم بهداشتی برای توانمندسازی خانواده بیماران برای مقابله با ناتوانی و عوارض صدمه به وسیله آموزش و حمایت خانواده و بیماران کمک مهمی می‌نماید.


 
واژه‌های کلیدی: تجارب، همسر، بیمار ضایعه نخاعی، مطالعه کیفی، پدیدار شناسی
متن کامل [PDF 400 kb]   (2395 دریافت)    
نوع مطالعه: تحقیقات کیفی | موضوع مقاله: پرستاری
دریافت: 1396/1/31 | پذیرش: 1396/5/8 | انتشار: 1396/5/8
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHAXML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Nikbakht A, gomarverdi S, bastami A, pashaii sabeti F, Bastami M, Sabaghieh Yaz M R. Spouses' Experiences of Living with Patients with Spinal Cord Injuries: A Phenomenological Study. IJNR. 2017; 12 (3) :24-35
URL: http://ijnr.ir/article-1-1944-fa.html

نیکبخت نصرآبادی علیرضا، گماروردی شیوا، بستامی علیرضا، پاشایی ثابت فاطمه، بستامی معصومه، صباغیه محمد رضا. تجربه همسران مددجویان با ضایعات نخاعی: یک مطالعه پدیدار شناسی. پژوهش پرستاری. 1396; 12 (3) :24-35

URL: http://ijnr.ir/article-1-1944-fa.htmlجلد 12، شماره 3 - ( مرداد و شهریور 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 29 queries by YEKTAWEB 4274