[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: جلد 14، شماره 2 - ( خرداد و تیر 1398 ) ::
جلد 14 شماره 2 صفحات 67-76 برگشت به فهرست نسخه ها
اثربخشی درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد در کاهش تضاد شناختی و افکار خودآیند منفی
عزت اله قدم پور ، زهرا مرمزی پور ، مهرا رنجبردار ، آرمان آج* ، سعید پیرعین‌الدین ، مهدی یوسف وند
دانشگاه آزاد اسلامی واحد آزاد شهر، ایران ، Arman_aj7@yahoo.com
چکیده:   (1081 مشاهده)
مقدمه: افسردگی در سالمندان از موضوعات مهم در گستره علم روان‌شناختی است. بازنگری پژوهش‌ها نشان داده است که بیش از سی و دو درصد سالمندان حداقل یک بار به افسردگی بالینی دچار می‌شوند. افسردگی، سالمندان را با مشکلاتی همچون ضعف مهارت‌های اجتماعی، افکار خودآیند منفی ذهنی - بدنی، تضاد شناختی و اضطراب شدید روبه رو می‌کند. هدف اصلی این پژوهش، تعیین میزان اثربخشی درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد در کاهش تضاد شناختی و افکار خودآیند منفی ذهنی - بدنی سالمندان مبتلا به افسردگی شهر خرم‌آباد بود.
روش کار: این پژوهش به صورت شبه‌تجربی بود که در آن از طرح پیش‌آزمون- پس‌آزمون با گروه کنترل استفاده شد. نمونه پژوهش 30 آزمودنی بود که از میان سالمندان (60 سال به بالاتر) دارای افسردگی مراکز تحت پوشش بهزیستی شهر خرم‌آباد انتخاب و به صورت تصادفی در گروه‌های آزمایش (درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد) و گواه گمارده شدند. در مرحله مداخله گروه آزمایش به مدت 8 جلسه تحت درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد قرار گرفتند. در طی این مدت گروه کنترل هیچ نوع مداخله‌ای دریافت نکرد. برای جمع‌آوری داده‌ها از مقیاس تصویر بدنی، پرسشنامه افسردگی بک ویرایش دوم و مقیاس تضاد شناختی و افکار خودآیند منفی ذهنی - بدنی در مراحل پیش‌آزمون و پس‌آزمون برای دو گروه آزمایشی و گواه استفاده شد.
یافته‌ها: داده‌های پژوهش با روش تحلیل کواریانس چندمتغیری تجزیه و تحلیل شدند. تحلیل داده‌ها به کمک نرم‌افزار اس.پی.اس. اس انجام گرفت. نتایج تحلیل کوواریانس تفاوت معنی‌داری بین دو گروه نشان داد. یافته‌ها نشان داد که میزان تضاد شناختی و افکار خودآیند منفی ذهنی – بدنی در گروه آزمایش نسبت به گروه کنترل کاهش معنی‌دارتری داشته است.
نتیجه گیری: یافته‌ها حاکی از آن بودکه درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد درکاهش تضاد شناختی و افکار خودآیند منفی ذهنی - بدنی اثربخش است. پیشنهاد می‌شود که از درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد در سازمان‌های مربوطه همانند بهزیستی، که با سالمندان مبتلا به افسردگی روبه رو هستند، برای کاهش تضاد شناختی و افکار خودآیند منفی استفاده بهینه کرد.
 
واژه‌های کلیدی: درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد، سالمندان، تضاد شناختی، افکار خودآیند منفی
متن کامل [PDF 1121 kb]   (418 دریافت)    
نوع مطالعه: روانپرستاری و پرستاری بهداشت روانی | موضوع مقاله: علوم رفتاری و روانی(روانشناسی، مددکاری و...)
دریافت: 1396/7/12 | انتشار: 1398/4/24
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

ghadampour E, marmazipour Z, Ranjbordar M, Aj A, Pireinoldin S, yousefvand M. The Effectiveness of Acceptance and Commitment-Based Therapy on g reduce Cognitive Conflicts and Negative Self-coming Thoughts. IJNR. 2019; 14 (2) :67-76
URL: http://ijnr.ir/article-1-2032-fa.html

قدم پور عزت اله، مرمزی پور زهرا، رنجبردار مهرا، آج آرمان، پیرعین‌الدین سعید، یوسف وند مهدی. اثربخشی درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد در کاهش تضاد شناختی و افکار خودآیند منفی. پژوهش پرستاری. 1398; 14 (2) :67-76

URL: http://ijnr.ir/article-1-2032-fa.htmlجلد 14، شماره 2 - ( خرداد و تیر 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 4140