[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: جلد 13، شماره 3 - ( مرداد و شهریور 1397 ) ::
جلد 13 شماره 3 صفحات 34-40 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی تاثیرحضور همراه بر اضطراب زنان اول زا در بخش جراحی زنان
نرگس عبدالحمیدی، مسعود فلاحی خشکناب*، ابوالفضل رهگوی، اکبر بیگلریان
دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تهران، تهران، ایران ، Fallahi@uswr.ac.ir
چکیده:   (1620 مشاهده)
مقدمه: بارداری و زایمان یکی از مراحلی است که اضطراب زیادی را به وجود می‌آورد، به خصوص در افرادی که تجربه اول زا دارند و این دوران همراه با تغییراتی در سیستم بدنی، روان شناختی، اقتصادی، روابط جنسی و اجتماعی می باشدکه به صورت‌های گوناگون مشکلاتی را برای مادر و جنین ایجاد می‌کند. برای مقابله با این اضطراب‌ها، مدل‌های مقابله‌ای متعددی لازم است که از آن جمله حضور همراه است. این مطالعه با هدف بررسی میزان تأثیر حضور همراه بر اضطراب زنان باردار نخست‌زا انجام گردیده است.
روش کار: در این مطالعه مداخله‌ای ۷0 زن باردار نخست زا با روش در دسترس انتخاب و بدین صورت که با استفاده از سکه به صورت شیر یا خط هر فردی که بستری گردید به صورت تخصیص تصادفی در یکی از گروه‌های مداخله یا شاهد قرار گرفتند. در گروه مداخله از حضور همراه ودر گروه شاهد هیچ گونه مداخله‌ای استفاده نگردید و تنها اقدامات معمول بخش را دریافت کردند. ابزار پژوهش شامل پرسشنامه اطلاعات دموگرافیک و اضطراب اشکار و پنهان اشپیل‌برگر بوده است. برای تحلیل داده‌ها از آزمون تی مستقل دو گروهی استفاده گردید.
یافته‌ها: یافته‌های مطالعه نشان می‌دهد که میانگین متغیر اضطراب آشکار به واسطه‌ی مداخله از 74/51 به 54/34 رسیده که نزدیک به 57% کاهش و میانگین متغیر اضطراب پنهان به‌واسطه‌ی مداخله از 17/49 به 69/39 رسیده که نزدیک به 50% کاهش را نشان داده است است. میانگین تعدیل شده‌ی متغیر اضطراب پس از مداخله از 91/100 به 23/71 رسیده که نزدیک به 60% کاهش را نشان داده است. انجام مداخله منجربه کاهش بسیار معنی‌دار در نمرات اضطراب پنهان و اشکار (001/0 > P) گردید.
نتیجه گیری: با توجه به یافته‌های فوق می‌توان نتیجه گرفت که حضور همراه در میزان اضطراب زنان ا اول زا باعث کاهش اضطراب آشکار و پنهان آنها گردیده است. لذا پیشنهاد می‌گردد تسهیلاتی برای مادران باردار در بیمارستان‌ها و زایشگاه‌ها در نظر گرفته شود تا هنگام بستری برای زایمان همراه داشته باشند.

 
واژه‌های کلیدی: زنان اول زا، اضطراب، همراه، زایمان
متن کامل [PDF 780 kb]   (315 دریافت)    
نوع مطالعه: روانپرستاری و پرستاری بهداشت روانی | موضوع مقاله: پرستاری
دریافت: ۱۳۹۷/۱/۲۸ | پذیرش: ۱۳۹۷/۲/۷
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Abdolhamidi N, Falahi Khosknab M, Rahgouy A, Biglarian A. The effect of support person presence on the Primiparous females’ anxiety admitted to the Gynecology Ward of the Bank Melli Iran Hospital during year 2016 to 2017. IJNR. 2018; 13 (3) :34-40
URL: http://ijnr.ir/article-1-2113-fa.html

عبدالحمیدی نرگس، فلاحی خشکناب مسعود، رهگوی ابوالفضل، بیگلریان اکبر. بررسی تاثیرحضور همراه بر اضطراب زنان اول زا در بخش جراحی زنان. پژوهش پرستاری. 1397; 13 (3) :34-40

URL: http://ijnr.ir/article-1-2113-fa.htmlجلد 13، شماره 3 - ( مرداد و شهریور 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3977