[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: جلد 14، شماره 2 - ( خرداد و تیر 1398 ) ::
جلد 14 شماره 2 صفحات 31-37 برگشت به فهرست نسخه ها
اثربخشی ذهن آگاهی مبتنی بر یوگا بر کاهش اضطراب و ارتقاء تاب آوری در زنان میانسال شهر کرمانشاه
سیما عیوضی*، جهانگیر کرمی، پیمان حاتمیان
دانشگاه رازی، کرمانشاه، ایران ، avazi@gmail.com
چکیده:   (1235 مشاهده)
چکیده
مقدمه: با توجه به اهمیت تمرین های ذهنی در سلامت روان افراد و نیز موثر بودن آنها در شادکامی انسان ها، پژوهش حاضر با هدف بررسی اثربخشی ذهن آگاهی مبتنی بر یوگا بر کاهش اضطراب  و ارتقاء تاب آوری در زنان میانسال انجام شد.
روش کار: پژوهش حاضر نیمه آزمایشی بود، که با بهره گیری از طرح پیشآزمون ـ پسآزمون با گروه کنترل انجام گرفت. جامعه آماری این پژوهش شامل کلیه بانوان میانسال مراجعه کننده به باشگاه های ورزشی شهر کرمانشاه حاضر در کلاسهای آموزشی یوگا در سال 1396 بود که 30 نفر از آنهایی که نمره بالاتر از حد متوسط در مقیاس اضطراب و  نمره پایین تر در تاب آوری کسب کردند، انتخاب و به روش تصادفی(به این صورت که هر کدام شانس برابر برای انتخاب شدن داشتند) در دو گروه جایگزین شدند. از هردو گروه قبل و بعد از مداخله پیش آزمون و پس آزمون گرفته شد. افراد گروه آزمایش 16 جلسه 75 دقیقه ای ( هفته ای2 جلسه) تحت تمرین ذهن آگاهی مبتنی بر یوگا قرار گرفتند. ابزار گردآوری داده ها پرسشنامه اضطراب بک (1999) و تاب آوری کانر دیویدسون (2003) بود. داده های جمع آوری شده به روش تحلیل کوواریانس با استفاده از SPSS-23 مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند.
یافته‌ها: نتایج  حاصل از یافته ها بیانگر آن بود که بین دو گروه  آزمایش و گواه بعد از تمرینات ذهن آگاهی، در میزان نمره اضطراب و نیز سطح تاب آوری تفاوت حاصل شد، و این تفاوت در سطح (001/0) معنا دار بود.
نتیجه گیری: بنابراین چنین می توان نتیجه گرفت  که می توان از یوگا به عنوان درمانی راحت، در دسترس و کم هزینه برای درمان اضطراب و ارتقاء تاب آوری در زنان میانسال استفاده کرد.
واژه‌های کلیدی: یوگا، اضطراب، تاب آوری، زنان میانسال
متن کامل [PDF 515 kb]   (842 دریافت)    
نوع مطالعه: توانبخشی | موضوع مقاله: علوم رفتاری و روانی(روانشناسی، مددکاری و...)
دریافت: 1397/2/2 | انتشار: 1398/4/24
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Evazei S, Karami J, Hatamian P. The Effectiveness of Yoga-Based Mindfulness on Anxiety Reduction and Resiliency Promotion in Middle-aged Women Kermanshah City. IJNR. 2019; 14 (2) :31-37
URL: http://ijnr.ir/article-1-2117-fa.html

عیوضی سیما، کرمی جهانگیر، حاتمیان پیمان. اثربخشی ذهن آگاهی مبتنی بر یوگا بر کاهش اضطراب و ارتقاء تاب آوری در زنان میانسال شهر کرمانشاه. پژوهش پرستاری. 1398; 14 (2) :31-37

URL: http://ijnr.ir/article-1-2117-fa.htmlجلد 14، شماره 2 - ( خرداد و تیر 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 4162