[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: جلد 14، شماره 1 - ( فروردین و اردیبهشت 1398 ) ::
جلد 14 شماره 1 صفحات 42-49 برگشت به فهرست نسخه ها
تأثیر آموزش آرام سازی با استفاده از سرویس پیام کوتاه بر اضطراب زنان باردار
رقیه رحمانی بیلندی ، سمانه نجفی* ، الهه بنفشه ، زهرا عبدالعظیمی ، مرضیه طوافی ، محمدرضا رحمانی بیلندی
دانشگاه علوم پزشکی گناباد ، s.najafi2012@yahoo.com
چکیده:   (1411 مشاهده)
مقدمه: بارداری با تنیدگی های روحی روانی همراه است که سبب ایجاد اضطراب در مادران باردار می شود. بنابراین این مطالعه با هدف تعیین تأثیر آموزش آرام سازی با استفاده از سرویس پیام کوتاه بر اضطراب زنان باردار انجام شد.
روش­: این مطالعه نیمه ­تجربی بر روی 120 خانم باردار تحت پوشش مراکز سلامت جامعه شهر گناباد در سال 1397 انجام شد. مادران به روش نمونه­گیری دردسترس انتخاب و به شیوه تصادفی ساده در دو گروه مداخله و کنترل (هر گروه 60 نفر) قرار گرفتند. در گروه مداخله پیام های آموزشی شامل ارسال تکنیک های آرام سازی عضلانی و پیگیری آن، اطلاعات صحیح در مورد تغذیه بارداری، شکایت های شایع در بارداری، سلامت جنینی و علائم شروع زایمان بود. پرسشنامه اضطراب اشپیل برگر قبل و یک ماه بعد از مداخله توسط مادران به شیوه خودارزیابی تکمیل شد. داده­ها با استفاده از نرم­افزار SPSS نسخه 16 و با استفاده آزمون­های آماری تی زوجی، تی­مستقل و کای اسکوئر در سطح معنی ­داری کمتر از 05/0 تجزیه و تحلیل شدند.
یافته­ ها: قبل از مداخله، میانگین نمره اضطراب آشکار و پنهان در دو گروه، تفاوت آماری معناداری نداشت، اما پس از مداخله، اضطراب آشکار و پنهان مادران در گروه مداخله کمتر از گروه کنترل و این تفاوت در دو گروه معنی دار بود (05/0P<).  نتایج در بخش مقایسه درون­گروهی حاکی از تفاوت آماری معناداری در هر دو گروه است. بدین صورت که تفاوت آماری معنادار در گروه آزمون با کاهش نمرات و در گروه کنترل با افزایش نمرات همراه است.
نتیجه ­گیری: ارسال پیام کوتاه به عنوان اقدامی قابل اجرا و مؤثر، می­تواند نمره اضطراب زنان باردار را کاهش دهد. بنابراین اجرای این مداخله در کنار مراقبت­های معمول دوران بارداری پیشنهاد می­ شود.
 
واژه‌های کلیدی: آرام سازی، اضطراب، بارداری
متن کامل [PDF 610 kb]   (402 دریافت)    
نوع مطالعه: پرستاری مامایی بهداشت مادر و نوزاد | موضوع مقاله: پرستاری
دریافت: ۱۳۹۷/۶/۴
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

RahmaniBilondi R, Najafi S, Banafsheh E, Abdolazimi Z, Tavafi M, RahmaniBilondi M. The effect of Relaxation Training Using Short Message Service on pregnant women's anxiety. IJNR. 2019; 14 (1) :42-49
URL: http://ijnr.ir/article-1-2163-fa.html

رحمانی بیلندی رقیه، نجفی سمانه، بنفشه الهه، عبدالعظیمی زهرا، طوافی مرضیه، رحمانی بیلندی محمدرضا. تأثیر آموزش آرام سازی با استفاده از سرویس پیام کوتاه بر اضطراب زنان باردار. پژوهش پرستاری. 1398; 14 (1) :42-49

URL: http://ijnr.ir/article-1-2163-fa.htmlجلد 14، شماره 1 - ( فروردین و اردیبهشت 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 4106