[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: جلد 14، شماره 6 - ( بهمن و اسفند 1398 ) ::
جلد 14 شماره 6 صفحات 70-77 برگشت به فهرست نسخه ها
اثربخشی گروه درمانی شناختی بر میزان باورهای فراآگاهی افراد وابسته به تی. اچ. سی
فریده میرزایی ، مریم شاکرمی ، زهرا مرمزی پور ، مرضیه محمداصلانی ، مهدی یوسف وند ، ندا اسکندری* ، الهه پرهیزکار
کارشناس ارشد روانشناسی بالینی، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد خوارسگان، ایران ، BAHASSANVAND@YAHOO.COM
چکیده:   (815 مشاهده)
مقدمه: اعتیاد امروزه به یکی از جدی ترین معضلات جامعه بشری تبدیل شده است که منجر به پیدایش فقر و بیکاری و مهمتر از آن بروز مشکلات مکرر شغلی، اجتماعی و قانونی می­شود. بنابراین هدف اصلی این پژوهش، [m2] تعیین میزان اثربخشی گروه­درمانی شناختی در تغییر سطح باورهای فراآگاهی افراد معتاد به تی. اچ. سی شهرستان خرم­آباد بود.
روش­ : این پژوهش به صـورت نیمه­تجربـی بـود کـه در آن از طـرح پـیش­آزمـون - پـس‌آزمـون بـا گـروه کنتـرل اسـتفاده شـد. نمونـه پـژوهش 40 آزمـودنی بـود کـه از میـان مردان معتاد به تی. اچ. سی شهرستان خرم آباد انتخـاب و بـه صـورت[m3]  تصـادفی ساده در گـروه­هـای آزمـایش (گروه­درمانی شناختی) و گواه گمارده شـدند. در مرحله مداخله گروه آزمایش در 8 جلسه تحت آموزش گروه­درمانی شناختی قرار گرفتند. برای جمع­آوری داده­ها از پرسشنامه باورهای فراآگاهی در مراحل پیش­آزمون و پس­آزمون برای دو گروه آزمایشی و گواه استفاده شد. داده­های پژوهش با روش تحلیل کوواریانس چندمتغیره(مانکووا) تجزیه و تحلیل شدند.
یافته­ها: نتایج تحلیل کوواریانس تفاوت[H4]  معناداری بین دو گروه نشان داد (06/0p<). یافته­ها حاکی از آن بود که گروه­درمانی شناختی در تغییر سطح باورهای فراآگاهی اثربخش است(001/0P=، 141/18F=). نتایج تحلیل کوواریانس تک متغیره نشان داد  که گروه­درمانی شناختی بر افزایش باورهای مثبت با ضریب اتا 62/0 و خوداگاهی شناختی با ضریب اتا 61/0، و همچنین بر کاهش تضاد شناختی با ضریب اتای47/0، کنترل­ناپذیری و خطر افکار با ضریب اتا38/0 و نیاز به کنترل افکار با ضریب اتا44/0 تاثیر معنی­داری داشته است.
 نتیجه­ گیری:  بنابراین چنانچه افرادی که در حوزه مربوط به مواد مبارزه با مخدر و درمان افراد مبتلا به اعتیاد کار می­کنند، از روش گروه­درمانی شناختی استفاده کنند می­توانند باورهای فراآگاهی مثبتی را در بیماران ایجاد کنند.
 
واژه‌های کلیدی: گروه درمانی شناختی، باورهای فراآگاهی، اعتیاد، تی. اچ. سی
متن کامل [PDF 1157 kb]   (172 دریافت)    
نوع مطالعه: روانپرستاری و پرستاری بهداشت روانی | موضوع مقاله: علوم رفتاری و روانی(روانشناسی، مددکاری و...)
دریافت: 1397/6/28 | انتشار: 1398/11/10
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Mirzaei F, Shakarami M, marmazipour Z, Mohammadaslani M, Yousefvand M, Eskandari N et al . The Effectiveness of Cognitive Group Therapy on Changing the Level of Meta-cognitive Beliefs in T.H.C. IJNR. 2020; 14 (6) :70-77
URL: http://ijnr.ir/article-1-2172-fa.html

میرزایی فریده، شاکرمی مریم، مرمزی پور زهرا، محمداصلانی مرضیه، یوسف وند مهدی، اسکندری ندا و همکاران.. اثربخشی گروه درمانی شناختی بر میزان باورهای فراآگاهی افراد وابسته به تی. اچ. سی. پژوهش پرستاری. 1398; 14 (6) :70-77

URL: http://ijnr.ir/article-1-2172-fa.htmlجلد 14، شماره 6 - ( بهمن و اسفند 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 4212