[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: جلد 14، شماره 1 - ( فروردین و اردیبهشت 1398 ) ::
جلد 14 شماره 1 صفحات 36-41 برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه حمایت اجتماعی ادراک شده و دشواری تنظیم شناختی هیجان در سالمندان سیگاری و غیر سیگاری
عزت الله قدم پور ، پیمان حاتمیان* ، شکوفه بیات
دانشکده علوم انسانی، دانشگاه تربیت مدرس، تهران، ایران ، hatamian152@gmail.com
چکیده:   (944 مشاهده)
مقدمه: از آنجایی که فقدان حمایت های اجتماعی و نیز عدم نظارت بر هیجانات می تواند سالمندان را به قشر آسیب پذیر جامعه تبدیل کند، بنابراین پژوهش حاضر با هدف مقایسه حمایت اجتماعی ادراک شده و دشواری تنظیم شناختی هیجان در بین سالمندان سیگاری و غیر سیگاری انجام شد.
 روش‌­ کار: این پژو هش توصیفی از نوع علی-مقایسه­ای بود. جامعه پژوهش شامل تمامی سالمندان غیر مقیم در سرای سالمندان، شهر کرمانشاه در سال 1396 بود که به روش نمونه گیری در دسترس تعداد 48 نفر به عنوان سیگاری و 48 نفر نیز به عنوان غیر سیگاری در نظر گرفته شد. ابزار های جمع آوری داده ها شامل: مقیاس ادراک حمایت اجتماعی چند بعدی زیمت و همکاران(1988)و پرسشنامه دشواری تنظیم شناختی هیجان گراتز و روئمر(2004) بود. برای تحلیل داده های پژوهش از روش آماری تحلیل واریانس چند متغیری با استفاده از نرم افزازSPSS_22 استفاده شد.
یافته‌ها: نتایج حاصل از یافته های پژوهش نشان داد که بین سالمندان سیگاری و غیر سیگاری در میزان بهره مندی از حمایت های مختلف اجتماعی(خانواده، دوستان و سایر افراد) و نیز چگونگی تنظیم شناختی هیجان تفاوت معناداری وجود دارد، بدین معنا که میزان حمایت اجتماعی در گروه سالمندان سیگاری کمتر، در حالی که میزان دشواری تنظیم شناختی هیجان به شکل معناداری در گروه سالمندان سیگاری بیشتر از گروه غیر سیگاری بود (001/0>P).
نتیجه‌گیری: بنابراین می توان گفت که کمبود حمایت اجتماعی ادراک شده و دشواری در تنظیم شناختی هیجان در مصرف و یا سوء مصرف سیگار در بین سالمندان نقش دارند، از این رو پیشنهاد می شود که متخصصین سلامت روان و کسانی که با این گروه از جامعه سروکار دارند به این مهم توجه داشته باشند.
واژه‌های کلیدی: سالمند، حمایت اجتماعی، تنظیم هیجان
متن کامل [PDF 535 kb]   (208 دریافت)    
نوع مطالعه: پرستاری سالمندی | موضوع مقاله: توانبخشی
دریافت: ۱۳۹۷/۷/۶
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Ghadampoor E, Hatamian P, Bayat S. Comparison of perceived social support and the difficulty of emotional regulation in elderly smokers and non-smokers. IJNR. 2019; 14 (1) :36-41
URL: http://ijnr.ir/article-1-2175-fa.html

قدم پور عزت الله، حاتمیان پیمان، بیات شکوفه. مقایسه حمایت اجتماعی ادراک شده و دشواری تنظیم شناختی هیجان در سالمندان سیگاری و غیر سیگاری. پژوهش پرستاری. 1398; 14 (1) :36-41

URL: http://ijnr.ir/article-1-2175-fa.htmlجلد 14، شماره 1 - ( فروردین و اردیبهشت 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3961