[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: جلد 14، شماره 3 - ( مرداد و شهریور 1398 ) ::
جلد 14 شماره 3 صفحات 70-80 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی رضایت از زندگی و عوامل مرتبط با آن در سالمندان مراجعه کننده به مرکز بهداشت غرب تهران در سال 96
مهتاب جمالی مقدم ، فریده باستانی*
استاد، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران ، bastani.f@iums.ac.ir
چکیده:   (742 مشاهده)
مقدمه: سالمندی دوره‌ای از زندگی است که سالمندان به علت محرومیت از فعالیت‌های اجتماعی، نحوه زندگی و میزان رضایت از زندگی آنها تحت تأثیر قرار می‌گیرد. لذا هدف این مطالعه بررسی رضایت از زندگی و عوامل مرتبط با آن در سالمندان مراجعه کننده به مرکز بهداشت غرب تهران در سال 96 می‌باشد.
روش کار: پژوهش حاضر، مطالعه مقطعی از نوع همبستگی – توصیفی می‌باشد. نمونه‌های پژوهش شامل 200 نفر از سالمندان مراجعه کننده به مرکز بهداشت غرب تهران بودند که پس از اخذ رضایت نامه کتبی آگاهانه، به روش نمونه‌گیری در دسترس انتخاب و وارد مطالعه شدند. ابزار گردآوری داده‌ها پرسشنامه‌های مشتمل بر: فرم کوتاه آزمون شناختی AMT، فرم مشخصات دموگرافیک، و پرسشنامه رضایت از زندگی داینر (SWLS) جهت بررسی رضایت از زندگی در سالمند بود. اطلاعات با آزمون‌های آماری تی مستقل و آنووا یکطرفه در نرم افزار SPSS نسخه 20 و به روش آمار توصیفی و استنباطی در سطح معناداری 05/0 ≤ P مورد تجزیه تحلیل قرار گرفت.
یافته‌ها: نتایج نشان داد که میانگین سنی سالمندان شرکت‌کننده در این مطالعه 53/64 (با انحراف معیار 95/3) بود. بطوری که 51% زن و 49% مرد بودند. در حدود 39% سالمندان دارای رضایت از زندگی در حد متوسط داشتند. نتایج حاصل بین متغیر رضایت از زندگی با اشتغال، وضعیت سلامت، پرفشاری خون، دیابت، دردهای مفصلی، بیماری‌های تنفسی و سایر بیماری‌ها ارتباط معنی دار آماری مثبتی را نشان می‌داد (05/0>P).
نتیجه‌گیری: نتایج مطالعه نشان داد که درصد قابل توجهی از سالمندان مورد مطالعه از زندگی خود رضایت داشتند و به نظر می‌آید که در داشتن رضایت از زندگی، برخی مشخصات فردی نظیر پیرنبودن و متأهل بودن و داشتن وضعیت اشتغال و سلامت مطلوب به عنوان مؤلفه مهمی محسوب می‌شود که در مراقبت‌های پرستاری از سالمند مدنظر قرار می‌گیرد. لذا از نتایج حاصل از این پژوهش می‌توان در راستای به کارگیری جنبه‌های مثبت "رضایت از زندگی" در ارتقاء سلامت سالمندان مراجعه کننده به مرکز بهداشت و تحقق مفهوم "سالمندی سالم و فعال" بهره گرفت.
 
واژه‌های کلیدی: رضایت از زندگی، امید، شادکامی، سالمند
متن کامل [PDF 1352 kb]   (164 دریافت)    
نوع مطالعه: پرستاری سالمندی | موضوع مقاله: پرستاری
دریافت: ۱۳۹۷/۱۲/۲۶ | پذیرش: ۱۳۹۸/۵/۱۶
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Jamali Moghaddam M, Bastani F. Investigate Life Satisfaction and Correlates in Older Adults Attending West Health Center of Tehran, 2017. IJNR. 2019; 14 (3) :70-80
URL: http://ijnr.ir/article-1-2232-fa.html

جمالی مقدم مهتاب، باستانی فریده. بررسی رضایت از زندگی و عوامل مرتبط با آن در سالمندان مراجعه کننده به مرکز بهداشت غرب تهران در سال 96. پژوهش پرستاری. 1398; 14 (3) :70-80

URL: http://ijnr.ir/article-1-2232-fa.htmlجلد 14، شماره 3 - ( مرداد و شهریور 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 4106