[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: جلد 15، شماره 4 - ( مهر و آبان 1399 ) ::
جلد 15 شماره 4 صفحات 43-57 برگشت به فهرست نسخه ها
تجارب زیسته و چالش‌های بیماران مبتلا به کمر درد مزمن: یک مطالعه پدیدارشناختی
زهرا بابایی، محسن دهقانی*، بابک باباخانی، سهیل نجفی مهری
دانشگاه شهید بهشتی ، m.dehghani@sbu.ac.ir
چکیده:   (168 مشاهده)
مقدمه: کمر درد مزمن اختلال پیچیده­ای است و پیامدهای گسترده­ای را به همراه دارد که می­تواند بر سبک زندگی افراد تاثیر­گذار باشد. از این رو مطالعات بیشتری نیاز است که فهم ما را از این تاثیرات افزایش داده و به پژوهشگران کمک کند تا مولفه­های درمانی موجود را با توجه به نیازهای بیماران گسترش و انطباق دهند.
روش: این مطالعه کیفی با رویکرد پدیدارشناسی توصیفی انجام شد. روش جمع­آوری داده­ها مصاحبه نیمه ساختار یافته بود. 14 شرکت­کننده مبتلا به کمر درد مزمن به صورت هدفمند از بیمارستان امام خمینی تهران انتخاب شدند. مصاحبه­های عمیق ضبط شدند و سپس مصاحبه­های پیاده­سازی شده با روش کلایزی تحلیل شدند.
نتایج: نتایج مطالعه حاضر بیانگر چهار خوشه اصلی می­باشد که عبارتند از: 1)پیامدهای فردی و روان­شناختی، 2)پیامدهای اجتماعی، 3)پیامدهای اقتصادی و 4) راهبردهای مقابله.
بحث: براساس نتایج مطالعه حاضر، ما به این نتیجه رسیدیم که کمر درد مزمن اثرات تعیین کننده­ای در همه حوزه­ها از جمله زندگی روزمره بیمار، شغل و روابط بین فردی افراد دارد. ضمن آنکه این افراد پریشانی روان­شناختی قابل توجهی را تجربه می­کنند. این یافته­ها فهم ما را در رابطه با تجربیات بیماران افزایش می­دهد و اهمیت ارزیابی پیامدهای ناشی از درد را در پژوهش و محیط بالینی برجسته می­سازد. همچنین، مهم است که نیازهای بیماران به هنگام درمان کمر درد مزمن مورد توجه قرار گیرد. بر این اساس، شکل دادن مداخلات روانشناختی و خانواده محور نیز می­تواند مفید واقع شود.
 
واژه‌های کلیدی: کمر درد مزمن، تجربه زیسته، رویکرد پدیدارشناسی توصیفی
متن کامل [PDF 323 kb]   (25 دریافت)    
نوع مطالعه: تحقیقات کیفی | موضوع مقاله: علوم رفتاری و روانی(روانشناسی، مددکاری و...)
دریافت: 1398/6/5 | پذیرش: 1399/7/10 | انتشار: 1399/7/10
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

babaee Z, dehghani M, babakhani B, najafi-mehri S. Challenges and lived experiences of patients who suffer from chronic back pain: a phenomenological study. IJNR. 2020; 15 (4) :43-57
URL: http://ijnr.ir/article-1-2284-fa.html

بابایی زهرا، دهقانی محسن، باباخانی بابک، نجفی مهری سهیل. تجارب زیسته و چالش‌های بیماران مبتلا به کمر درد مزمن: یک مطالعه پدیدارشناختی. پژوهش پرستاری. 1399; 15 (4) :43-57

URL: http://ijnr.ir/article-1-2284-fa.htmlجلد 15، شماره 4 - ( مهر و آبان 1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 29 queries by YEKTAWEB 4241