[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: جلد 15، شماره 2 - ( خرداد و تیر 1399 ) ::
جلد 15 شماره 2 صفحات 84-95 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی تاثیر آموزش تنظیم هیجان بر هوش معنوی، نگرانی سلامتی و دیسترس روانشناختی در زنان مبتلا به افسردگی
بهرنگ اسماعیلی‌شاد ، فریده هاشمیان‌نژاد ، رضیه غضبان‌زاده ، خدیجه حاتمی‌پور*
استادیار، گروه پرستاری، واحد تنکابن، دانشگاه آزاد اسلامی، تنکابن، ایران ، Ropilya1575@gmail.com
چکیده:   (138 مشاهده)
مقدمه: زنان مبتلا به افسردگی از لحاظ روانشناختی به‌ویژه در زمینه هوش معنوی، نگرانی سلامتی و دیسترس روانشناختی افت می‌کنند و یکی از روش‌های موثر در بهبود ویژگی‌های روانشناختی روش آموزش تنظیم هیجان است. مطالعه حاضر با هدف بررسی تاثیر آموزش تنظیم هیجان بر هوش معنوی، نگرانی سلامتی و دیسترس روانشناختی در زنان مبتلا به افسردگی انجام شد.
روش کار: این مطالعه نیمه‌تجربی با طرح پیش‌آزمون و پس‌آزمون با گروه‌های آزمایش و کنترل بود. جامعه پژوهش زنان مبتلا به افسردگی مراجعه‌کننده به کلینیک‌های خدمات روانشناختی شهر اهواز در سال 1397 بودند که از میان آنان 50 نفر با روش در دسترس انتخاب و با روش تصادفی در دو گروه مساوی (هر گروه 25 نفر) جایگزین شدند. گروه آزمایش هشت جلسه 90 دقیقه‌ای به مدت دو ماه (یک جلسه در هفته) آموزش تنظیم هیجان دریافت کرد و گروه کنترل در لیست انتظار برای آموزش قرار گرفت. داده‌ها با پرسشنامه‌های مشخصات جمعیت‌شناختی، افسردگی، هوش معنوی، نگرانی سلامتی و دیسترس روانشناختی جمع‌آوری و با روش تحلیل کوواریانس چندمتغیری در نرم‌افزار SPSS-18 تحلیل شدند.
یافته‌ها: یافته‌ها نشان داد که قبل از آموزش بین گروه‌های آزمایش و کنترل از نظر هوش معنوی، نگرانی سلامتی و دیسترس روانشناختی تفاوت معنی‌داری وجود نداشت (05/0<P)، اما بعد از آموزش بین گروه‌ها از نظر هر سه متغیر تفاوت معنی‌داری وجود داشت (001/0>P). بر اساس نتایج تحلیل کوواریانس چندمتغیری، آموزش تنظیم هیجان باعث افزایش هوش معنوی (001/0P< ,15/107F=) و کاهش نگرانی سلامتی (001/0P< ,64/139F=) و دیسترس روانشناختی (001/0P< ,28/142F=) در زنان مبتلا به افسردگی شد.
نتیجه‌گیری: نتایج حاکی از تاثیر آموزش تنظیم هیجان بر افزایش هوش معنوی و کاهش نگرانی سلامتی و دیسترس روانشناختی در زنان مبتلا به افسردگی بود. بنابراین، توصیه می‌گردد که درمانگران و روانشناسان بالینی برای افزایش هوش معنوی و کاهش نگرانی سلامتی و دیسترس روانشناختی به‌ویژه در زنان مبتلا به افسردگی در کنار سایر روش‌ها مثل آموزش ذهن‌آگاهی یا آموزش پذیرش و تعهد از روش آموزش تنظیم هیجان استفاده کنند.
 
واژه‌های کلیدی: آموزش تنظیم هیجان، هوش معنوی، نگرانی سلامتی، دیسترس روانشناختی، افسردگی
متن کامل [PDF 278 kb]   (32 دریافت)    
نوع مطالعه: روانپرستاری و پرستاری بهداشت روانی | موضوع مقاله: علوم رفتاری و روانی(روانشناسی، مددکاری و...)
دریافت: 1398/9/9 | انتشار: 1399/2/10
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

EsmaeiliShad B, HashemianNejad F, Ghazbanzadeh R, Hatamipour K. Investigate the Effect of Emotion Regulation Training on Spiritual Intelligence, Health Concern and Psychological Distress in Women with Depression. IJNR. 2020; 15 (2) :84-95
URL: http://ijnr.ir/article-1-2318-fa.html

اسماعیلی‌شاد بهرنگ، هاشمیان‌نژاد فریده، غضبان‌زاده رضیه، حاتمی‌پور خدیجه. بررسی تاثیر آموزش تنظیم هیجان بر هوش معنوی، نگرانی سلامتی و دیسترس روانشناختی در زنان مبتلا به افسردگی. پژوهش پرستاری. 1399; 15 (2) :84-95

URL: http://ijnr.ir/article-1-2318-fa.htmlجلد 15، شماره 2 - ( خرداد و تیر 1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 4144