[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: جلد 17، شماره 1 - ( فروردین و اردیبهشت 1401 ) ::
جلد 17 شماره 1 صفحات 18-5 برگشت به فهرست نسخه ها
مضامین اجتماعی مرتبط با کیفیّت زناشویی زوج های نابارور در شهر یزد: یک مطالعه کیفی
مهدی خان آبادی* ، محمد مهدی زاده اردکانی ، فریبا طبخی ، هما ایمانی مقدم ، فردوس مهدی زاده
دانشگاه علامه طباطبایی ، mehdikhanabadi@gmail.com
چکیده:   (795 مشاهده)
مقدمه: ناباروری موضوعی است که می تواند علاوه بر جنبه های فردی، زوجی و خانوادگی، ملاحظات اجتماعی نیز داشته باشد. هدف پژوهش حاضر بررسی و تبیین مضامین اجتماعی مرتبط با کیفیت زندگی زن و شوهری زوج های نابارور است.
روش کار: این پژوهش با رویکرد کیفی انجام شده و داده ها از طریق روش مصاحبه اکتشافی نیمه ساختاریافته با 15 زوج نابارور که به صورت هدفمند از بین مراجعه کنندگان به مرکز درمان ناباروری یزد انتخاب شده بودند انجام شده است. داده های به دست آمده از هر مصاحبه در مرتبه دوم چک کردن مصاحبه با کنشگران تحقیق به اشباع رسید. برای کدگذاری و تحلیل داده ها از شیوه تحلیل مضمون استفاده شد.
یافته‌ها: باتوجه به تحلیل پاسخ های ارائه شده، مضامین اجتماعی مرتبط با کیفیت زندگی زن و شوهری را ‌می توان در 192 مفهوم اولیه(خام)، 17 مقوله، 6 مضمون فرعی و سه مضمون اصلی که شامل «آگاهی عمومی از ناباروری و ارتباطات اجتماعی»، «دسترسی به خدمات درمانی ـ مشاوره ای و برخورد مسئولانه کادر درمان» و «امکانات اقتصادی جامعه»، طبقه‌بندی کرد.
نتیجه‌گیری: مضامین اجتماعی مختلفی در کیفیت زناشویی ـ که یکی از متغیرهای مهم در روابط زوجی است ـ تأثیر می‌گذارد، توجه به نقش این مضامین و برنامه ریزی برای آنها نقش به سزایی در بالابردن کیفیت زناشویی زوج ها دارد. نتایج این تحقیق می‌تواند به زوج درمانگران و مشاوران حوزه خانواده، کادر درمان و متخصصان بهداشت و تمامی مسئولانی که به نوعی با موضوع ناباروری مرتبط هستند در رابطه با تأثیراتی که بر کیفیت زندگی زوج های نابارور دارند و مداخلات مربوطه در  جهت افزایش سطح کیفیت زندگی زناشویی زوج های نابارور مؤثر واقع شوند.
واژه‌های کلیدی: مضامین اجتماعی، کیفیت زندگی زناشویی، زوج های نابارور، تحلیل مضمون.
متن کامل [PDF 308 kb]   (239 دریافت)    
نوع مطالعه: تحقیقات کیفی | موضوع مقاله: علوم رفتاری و روانی(روانشناسی، مددکاری و...)
دریافت: 1400/2/7 | پذیرش: 1400/12/11 | انتشار: 1401/2/10
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHAXML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Khanabadi M, mahdizadeh ardakani M, Tabkhi F, Imani moghadam H, Mahdizade F. Social issues related to the marital quality of infertile couples in Yazd :A Qualitative study. IJNR 2022; 17 (1) :5-18
URL: http://ijnr.ir/article-1-2542-fa.html

خان آبادی مهدی، مهدی زاده اردکانی محمد، طبخی فریبا، ایمانی مقدم هما، مهدی زاده فردوس. مضامین اجتماعی مرتبط با کیفیّت زناشویی زوج های نابارور در شهر یزد: یک مطالعه کیفی. نشریه پژوهش پرستاری ایران. 1401; 17 (1) :5-18

URL: http://ijnr.ir/article-1-2542-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
جلد 17، شماره 1 - ( فروردین و اردیبهشت 1401 ) برگشت به فهرست نسخه ها
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 29 queries by YEKTAWEB 4570