[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: جلد 14، شماره 1 - ( فروردین و اردیبهشت 1398 ) ::
جلد 14 شماره 1 صفحات 1-7 برگشت به فهرست نسخه ها
تاثیر برنامه خود مدیریتی بر رضایتمندی از زندگی بیماران مبتلا به ضایعات نخاعی
ثریا نجاتی، معصومه تقی زاده*، علیرضا نیکبخت نصرآبادی، انوشیروان کاظم نژاد
دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران ، mtaghizadeh026@gmail.com
چکیده:   (1505 مشاهده)
مقدمه: صدمات طناب نخاعی یکی از ناگوارترین صدماتی است که عوارض ثانویه زیادی متعاقب آن ایجاد می شود و این عوارض ثانویه سبب کاهش رضایت از زندگی این افراد می شود. بسیاری از این عوارض ثانویه را می توان با خودمدیریتی صحیح کاهش داد یا از آنها جلوگیری کرد. هدف از این مطالعه بررسی تاثیر برنامه خود مدیریتی بر میزان رضایتمندی از زندگی بیماران مبتلا به ضایعات نخاعی می باشد.
روش کار: این پژوهش یک کارآزمایی بالینی تصادفی شده (RCTاست که در آن 66 نفر از مددجویان مبتلا به ضایعات نخاعی مراجعه کننده به مرکز حمایت از معلولین ضایعات نخاعی ایران به روش در دسترس وارد مطالعه شدند و به طور تصادفی به دو گروه آزمون (33 نفر) و کنترل (33 نفر) تخصیص داده شدند. در ابتدا پرسشنامه های دموگرافیک و رضایت از زندگی (SWLS) توسط همه نمونه ها تکمیل گردید. سپس گروه آزمون علاوه بر دریافت مراقبتهای معمول در برنامه خودمدیریتی که شامل 4 جلسه آموزشی دو ساعته بود شرکت نمودند. پس از اتمام مداخله، پیگیری تلفنی به مدت 12 هفته انجام گردید. سپس یک ماه و سه ماه بعد از اتمام مداخله، پرسشنامه رضایت از زندگی، مجددا توسط دو گروه تکمیل گردید و برای تجزیه و تحلیل داده ها از آزمون های آماری کای دو، دقیق فیشر و تی مستقل با نرم افزار SPSS نسخه 16 استفاده شد.
یافته ها: بر اساس یافته های پژوهش، قبل از مداخله بین دو گروه از نظر مشخصات دموگرافیک و رضایتمندی از زندگی اختلاف آماری معناداری وجود نداشت(P=0.08). این در حالی است که یک ماه بعد از اجرای مداخله، تفاوت آماری معناداری از نظر رضایتمندی از زندگی بین دو گروه وجود نداشت(p=0.146) ولی سه ماه بعد از اجرای مداخله، تفاوت آماری بین دو گروه معنادار شد(0.001<p).  
نتیجه گیری: با توجه به یافته های این پژوهش، برنامه خود مدیریتی بر میزان رضایتمندی از زندگی بیماران مبتلا به ضایعات نخاعی موثر و با بهبود رضایت از زندگی بیماران همراه است.
واژه‌های کلیدی: برنامه خود مدیریتی، رضایتمندی از زندگی، ضایعات نخاعی
متن کامل [PDF 982 kb]   (461 دریافت)    
نوع مطالعه: آموزش پرستاری | موضوع مقاله: پرستاری
دریافت: ۱۳۹۶/۱۱/۲۷ | پذیرش: ۱۳۹۷/۹/۶
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

nejati S, Taghizadeh M, Nikbakht Nasrabadi A, Kazem Nejad A. The effect of self-management program on the satisfaction of life in patients with spinal cord injury. IJNR. 2019; 14 (1) :1-7
URL: http://ijnr.ir/article-1-2097-fa.html

نجاتی ثریا، تقی زاده معصومه، نیکبخت نصرآبادی علیرضا، کاظم نژاد انوشیروان. تاثیر برنامه خود مدیریتی بر رضایتمندی از زندگی بیماران مبتلا به ضایعات نخاعی. پژوهش پرستاری. 1398; 14 (1) :1-7

URL: http://ijnr.ir/article-1-2097-fa.htmlجلد 14، شماره 1 - ( فروردین و اردیبهشت 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 4106