:: جلد 1، شماره 1 - ( تابستان 1385 ) ::
جلد 1 شماره 1 صفحات 57-47 برگشت به فهرست نسخه ها
آنچه برای بیماران سرطانی مهم است: گزارشی از یک مطالعه کیفی
شمسی راحمی*
چکیده:   (51480 مشاهده)

آنچه برای بیماران سرطانی مهم است: گزارشی از یک مطالعه کیفی

 شمسی راحمی

چکیده

مقدمه: سرطان به عنوان یکی از بیماری های شایع غیر عفونی در کشور های در حال توسعه رو به افزایش می‌باشد. اطلاعات متعددی در مورد شناخت سرطان، معالجات مختلف آن و مراقبت‌های پرستاری وجود دارد. لیکن این بررسی خواسته‌ها و آنچه که برای این بیماران علاوه بر درمان سرطان اهمیت دارد را ارایه می‌دهد. مواد و روش کار: در این مطالعه کیفی تعداد 30 مددجوی 40 سال به بالا با بیماری سرطان همراه با مشاهده و مصاحبه با پرسشنامه نیمه سازمان یافته و مددجو محور مورد بررسی قرار گرفتند. از هر مددجو 5 مرتبه ویزیت به عمل آمد و مصاحبه‌ها ضبط گردید. نتیجه مشاهدات رفتارهای غیر کلامی و کلامی و پرسش سؤالات نیز یادداشت می‌شد. در پرسشنامه علاوه بر اطلاعات دموگرافیک خواسته‌ها و آنچه که برای مددجویان اهمیت داشت بر حسب مدل زندگی راپر ثبت گردید. روایی فرم مصاحبه از طریق مطالعه کتب، مجلات، افراد متبحر و مدل راپر و تئوری توانمند سازی لاشینجر تعیین گردید. پایایی پرسشنامه از طریق مطالعه راهنما و کاربرد آن در 4 مددجوی سرطانی تعیین گردید تا از تفسیر نیازهای عنوان شده اطمینان به دست آید. نوشته‌های نوار ضبط شده و نوشته‌های محقق مورد آنالیز قرار گرفت. با چندین مرتبه مرور کردن اطلاعات حاصله، مفاهیم و نیازها مشخص شدند، سپس اطلاعات بر اساس مفاهیم و نیازها طبقه بندی گردید و یک Corresponding code بین مفاهیم به دست آمد. اطلاعات حاصل از آنالیز با مدل راپر مقایسه گردید تا کاربرد این مدل مشخص گردد.

 یافته‌ها: نتایج به دست آمده حاکی از آن است که یکی از مشکلات این مددجویان بروز احساسات و بحث در مورد نیازهایشان می‌باشد. متوسط سن مددجویان 51 سال و نسبت زن به مرد 3 به 2 بود. کلیه مددجویان به درمان خود ادامه می‌دادند و مفاهیم و خواسته‌هایی که عنوان کردند عدم اطمینان به آینده بود که به صورت اشکال در برنامه ریزی و تصمیم گیری اظهار می‌کردند. نیازهای دیگر آنان تضاد در هویت داشتند که به صورت نداشتن انرژی و توانمندی کافی و به صورت تضاد در احساس و رفتار نشان داده می‌شد. نیاز دیگر آنان ایزوله شدن بود که به صورت احساس مبهم از خود، عدم اعتماد به نفس و نداشتن کنترل کافی بر فعالیت‌های زندگی نشان داده می‌شد.

بحث و نتیجه گیری: با توجه به نتایج به دست آمده در این مطالعه مشخص گردید در این مددجویان عدم توانمندی باعث می‌شد که از فرصت‌ها و توانایی‌های خود در حدی که وجود داشت به نحو کامل استفاده ننمایند. لازم است بررسی کیفی با تعداد زیادتر مددجو صورت گیرد تا بتوان برنامه خاص مراقبت جامع از آنان را برای بخش‌های اُنکولوژی تنظیم نمود.

واژه‌های کلیدی: سرطان، آنالیز محتوایی، نامطمئن بودن، تضاد در هویت، ایزوله شدن

متن کامل [PDF 294 kb]   (127 دریافت)    
نوع مطالعه: تحقیقات کیفی | موضوع مقاله: پرستاری
دریافت: 1385/10/6 | انتشار: 1385/5/24


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
جلد 1، شماره 1 - ( تابستان 1385 ) برگشت به فهرست نسخه ها