[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: جلد 16، شماره 3 - ( مرداد و شهریور 1400 ) ::
جلد 16 شماره 3 صفحات 95-84 برگشت به فهرست نسخه ها
رابطه علی بین حافظه فعال، اضطراب و افسردگی با میانجی گری تنظیم هیجانی روانشناختی در افراد مبتلا به اختلال استرس پس از سانحه در زلزله شهرستان سرپل ذهاب
سمیرا فلاح ، زینب میهندوست* ، شهرام مامی
استادیار دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایلام ، گروه تخصصی روانشناسی، ایلام، ایران ، Xozns2006@yahoo.com
چکیده:   (418 مشاهده)
مقدمه: اختلال استرس پس از سانحه یک مشکل روانپزشکی رایج بعد از رویداد حوادث بسیار دردناک و استرس زا هستند و تهدیدی استثنایی برای زندگی شخص و جامعه است.  پژوهش حاضر با هدف تعیین الگوی ساختاری حافظه فعال، اضطراب و افسردگی با میانجی­گری تنظیم هیجانی در افراد مبتلا به اختلال استرس پس از سانحه انجام گرفت.
روش کار: روش پژوهش با توجه به هدف از نوع کاربردی و شیوه‌ی اجرای آن توصیفی از نوع همبستگی است. جامعه آماری شامل کلیه زلزله زدگان دارای اختلال استرس پس از سانحه  شهرستان سرپل ذهاب بودند. که از میان آنها به روش تصادفی چند مرحله­ای و با استفاده از نمونه های در دسترس 191 نفر به عنوان نمونه انتخاب شد. سپس داده­های موردنظر با استفاده از پرسشنامه­های، آزمون سنجش ظرفیت حافظه­ی فعال، مقیاس اضطراب بک(BAI) ،افسردگی بک - نسخه­ی دوم (BDI-II) و تنظیم ساخت هیجان گارنفسکی جمع آوری شد.
نتایج: نتایج تجزیه و تحلیل داده­ها با استفاده از آزمون‌های آماری همبستگی پیرسون و معادلات ساختاری نشان دادند بین حافظه فعال، اضطراب و افسردگی با میانجی گری تنظیم هیجانی در افراد مبتلا به اختلال استرس پس از سانحه رابطه معنی داری بودند.
نتیجه گیری: در نتیجه یافته‌های این پژوهش مهر تأییدی بر حافظه فعال است که  پس از آسیب  بهبود می یابد. با این حال یک شرایط روحی را شامل اضطراب، افسردگی، اختلال استرس پس از سانحه می کند.
واژه‌های کلیدی: کلید­واژه­ها:  حافظه فعال، اضطراب، افسردگی، تنظیم هیجان، اختلال استرس پس از سانحه زلزله، سرپل ذهاب
متن کامل [PDF 723 kb]   (130 دریافت)    
نوع مطالعه: روانپرستاری و پرستاری بهداشت روانی | موضوع مقاله: علوم رفتاری و روانی(روانشناسی، مددکاری و...)
دریافت: 1399/6/29 | پذیرش: 1400/2/27 | انتشار: 1400/6/10
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Fallah1 S, Mehmandoost Z, Mami S. The causal relationship between active memory, anxiety and depression with mediation of psychological Emotion Regulationin people with post traumatic stress disorder in the earthquake in Sarapul Zahab. IJNR. 2021; 16 (3) :84-95
URL: http://ijnr.ir/article-1-2433-fa.html

فلاح سمیرا، میهندوست زینب، مامی شهرام. رابطه علی بین حافظه فعال، اضطراب و افسردگی با میانجی گری تنظیم هیجانی روانشناختی در افراد مبتلا به اختلال استرس پس از سانحه در زلزله شهرستان سرپل ذهاب. نشریه پژوهش پرستاری ایران. 1400; 16 (3) :95-84

URL: http://ijnr.ir/article-1-2433-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
جلد 16، شماره 3 - ( مرداد و شهریور 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 29 queries by YEKTAWEB 4422