[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: جلد 12، شماره 6 - ( بهمن و اسفند 1396 ) ::
جلد 12 شماره 6 صفحات 19-24 برگشت به فهرست نسخه ها
تأثیر بی‌تفاوتی سازمانی بر بهره وری پرستاران بیمارستان‌های دولتی مشهد
نویدرضا برومند، عبداله ریحانی یساولی *، علی احمدزاده
دانشجوی دکتری دانشگاه آزاد اسلامی کرمان، منابع انسانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، ایران ، Reihanyya1@mums.ac.ir
چکیده:   (64 مشاهده)
مقدمه: با توجه به اهمیت نیروی انسانی به عنوان با ارزش‌ترین سرمایه جوامع، شناخت عوامل مؤثر بر بهره‌وری نیروی انسانی در هر سازمان، می‌تواند در افزایش بهره‌وری و توان رقابت آن سازمان، مفید و مؤثر باشد. از طرفی بی‌تفاوتی کارکنان نسبت به مسائل و مشکلات سازمان، مقوله‌ای است که در ایران گریبانگیر اکثر سازمان‌ها است. این مطالعه با هدف تعیین تأثیر بی‌تفاوتی سازمانی بر افزایش بهره وری نیروی انسانی در پرستاران دانشگاه علوم پزشکی مشهد انجام شد.
روش کار: این پژوهش توصیفی-تحلیلی در بیمارستان‌های دولتی مشهد در سال 1395 انجام شد. جامعه پژوهش شامل پرستاران بیمارستان‌های دولتی مشهد بود که 145 نمونه با روش تصادفی طبقه‌ای انتخاب و همچنین گردآوری اطلاعات با استفاده از پرسشنامه استاندارد بی‌تفاوتی سازمان و بهره‌وری کارکنان صورت گرفت. روایی صوری پرسشنامه‌ها توسط خبرگان و پایایی پرسشنامه با استفاده از آلفای کرونباخ (93/0) مورد تأیید قرار گرفت و جهت بررسی نتایج از نرم افزار SPSS 18 و روش رگرسیون خطی ساده و چندگانه استفاده شده است.
یافته‌ها: نتایج پژوهش نشان داد که میان بی‌تفاوتی سازمانی و بهره‌وری در پرستاران، رابطه معنادار و منفی وجود دارد (001/0 > P، 607/0- = r)؛ بدین معنا که در بیمارستان‌ها، بی‌تفاوتی سازمانی بر میزان بهره‌وری پرستاران تأثیر داشته و افزایش هر واحد در بی‌تفاوتی سازمانی بهره وری سازمان را به میزان 1.325- کاهش می‌دهد. شایان ذکر است که میانگین سن آزمودنی‌ها 5/7 ± 2/36 بوده است که 58 درصد آنها را زنان تشکیل داده‌اند.
نتیجه گیری: با توجه به نتایج این پژوهش، یکی از عوامل کاهش بهره‌وری، بی‌تفاوتی سازمانی در بین پرستاران است. لذا ضروری است تلاش گردد با بکارگیری از روش‌ها و ابزارهای موجود، بی‌تفاوتی سازمانی در کارکنان را کاهش داد تا از این طریق بهره‌وری پرستاران افزایش یابد.

 
واژه‌های کلیدی: بی‌تفاوتی سازمانی، بهره وری نیروی انسانی، پرستار
متن کامل [PDF 347 kb]   (27 دریافت)    
نوع مطالعه: مدیریت پرستاری | موضوع مقاله: سایر
دریافت: ۱۳۹۶/۳/۱۳ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱۱/۲۱ | انتشار: ۱۳۹۶/۱۱/۲۱
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

کد امنیتی را در کادر بنویسید >


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Boromand N R, Reihany Yasavoli A, Almadzadeh A. The Effect of Organizational Indifference on the Efficiency of Nurses in Public Hospitals of Mashhad. IJNR. 2018; 12 (6) :19-24
URL: http://ijnr.ir/article-1-1969-fa.html

برومند نویدرضا، ریحانی یساولی عبداله، احمدزاده علی. تأثیر بی‌تفاوتی سازمانی بر بهره وری پرستاران بیمارستان‌های دولتی مشهد. پژوهش پرستاری. 1396; 12 (6) :19-24

URL: http://ijnr.ir/article-1-1969-fa.htmlجلد 12، شماره 6 - ( بهمن و اسفند 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها
Persian site map - English site map - Created in 0.049 seconds with 795 queries by yektaweb 3600