[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: جلد 15، شماره 4 - ( مهر و آبان 1399 ) ::
جلد 15 شماره 4 صفحات 58-68 برگشت به فهرست نسخه ها
تأثیر شناخت درمانی مبتنی بر ذهن آگاهی بر تصویر بدنی و ترس از ارزیابی منفی زنان مبتلا به سرطان پستان ماستکتومی شده
مینا فیضی زاده ، زهرا نظری ، مریم ناصری ، زهرا فروزنده* ، امید امانی
دانشگاه آزاد اسلامی ، foruzandeh.zahra07@gmail.com
چکیده:   (167 مشاهده)

مقدمه: به دنبال ابتلا به سرطان پستان مشکلات متعددی برای بیماران به وجود می‌آید که از جمله آن‌ها تغییر در اندام بدن با جراحی، ریزش مو، سوختگی‌های ناشی از پرتودرمانی و کاهش جاذبه جنسی است که می‌توانند زمینه کاهش کیفیت زندگی مبتلایان را به وجود آورند. هدف از پژوهش حاضر تعیین تأثیر شناخت درمانی مبتنی بر ذهن آگاهی بر تصویر بدنی و ترس از ارزیابی منفی زنان مبتلا به سرطان پستان ماستکتومی شده بود.
روش: این پژوهش از نوع نیمه آزمایشی با طرح پیش آزمون - پس آزمون با گروه آزمایش و کنترل بود. جامعه آماری مطالعه شامل کلیه زنان مبتلا به سرطان پستان ماستکتومی شده مراجعه کننده به بیمارستان شهدای تجریش تهران بین سال‌های 1397-1395 بود که از بین این بیماران تعداد ۳۰ نفر به روش نمونه‌گیری در دسترس به عنوان نمونه پژوهش انتخاب شده و به صورت تصادفی در گروه آزمایش و کنترل تخصیص یافتند. داده‌های پژوهش به وسیله پرسشنامه‌های نگرانی از تصویر بدنی (BICI) و ترس از ارزیابی منفی لری (FNES-B) گردآوری و با استفاده از آمار توصیفی (میانگین و انحراف استاندارد) و استنباطی (تحلیل کوواریانس چند متغیره) و به کمک نرم‌افزار تحلیل آماری و داده SPSS.v.22 تجزیه و تحلیل شد.
یافته‌ها: یافته‌های حاصل از تحلیل داده‌ها بیانگر آن بود که شناخت درمانی مبتنی بر ذهن آگاهی موجب کاهش نارضایتی از بدن، کاهش نگرانی از بدن و همچنین کاهش ترس از ارزیابی منفی در زنان مبتلا به سرطان پستان ماستکتومی شده گروه آزمایش نسبت به گروه کنترل بود که این یافته‌ها به لحاظ آماری معنادار بود (001/0> P).
نتیجه‌گیری: از طریق شناخت درمانی مبتنی بر ذهن آگاهی می‌توان تصویر بدن و ترس از ارزیابی منفی زنان ماستکتومی شده را تغییر داده و کیفیت زندگی آن‌ها را ارتقا بخشید.
واژه‌های کلیدی: شناخت درمانی مبتنی بر ذهن آگاهی، تصویر بدنی، ترس از ارزیابی منفی، سرطان پستان
متن کامل [PDF 259 kb]   (26 دریافت)    
نوع مطالعه: روانپرستاری و پرستاری بهداشت روانی | موضوع مقاله: علوم رفتاری و روانی(روانشناسی، مددکاری و...)
دریافت: 1398/8/13 | پذیرش: 1399/7/10 | انتشار: 1399/7/10
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Feizi zadeh M, nazari Z, naseri M, frouzandeh Z, amani O. The Efficacy of Mindfulness Based on Cognitive Therapy on Body Image and Fear of Negative Evaluation in Women Breast Cancer with Mastectomy. IJNR. 2020; 15 (4) :58-68
URL: http://ijnr.ir/article-1-2312-fa.html

فیضی زاده مینا، نظری زهرا، ناصری مریم، فروزنده زهرا، امانی امید. تأثیر شناخت درمانی مبتنی بر ذهن آگاهی بر تصویر بدنی و ترس از ارزیابی منفی زنان مبتلا به سرطان پستان ماستکتومی شده. پژوهش پرستاری. 1399; 15 (4) :58-68

URL: http://ijnr.ir/article-1-2312-fa.htmlجلد 15، شماره 4 - ( مهر و آبان 1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 29 queries by YEKTAWEB 4241