[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: جلد 15، شماره 4 - ( مهر و آبان 1399 ) ::
جلد 15 شماره 4 صفحات 24-33 برگشت به فهرست نسخه ها
رابطه علی راهبردهای نظم جویی فرآیند هیجان و هوش معنوی با گرایش به اعتیاد به اینترنت (با نقش میانجی تحمل پریشانی)
فاطمه حضرت بگی ، پرویز عسگری* ، بهنام مکوندی ، امین کرایی
دانشیار گروه روانشناسی، واحد اهواز، دانشگاه آزاد اسلامی، اهواز، ایران ، Askary47@yahoo.com
چکیده:   (234 مشاهده)
مقدمه: اعتیاد به اینترنت، یک اختلال کنترل تکانه و الگوی ناسازگارانه استفاده از اینترنت است که منجر به ناراحتی یا اختلال قابل توجه می­شود و مشکلات روان­شناختی، تحصیلی و شغلی در زندگی فرد ایجاد می­کند. هدف اصلی ما در این مطالعه شناسایی رابطه علی راهبردهای نظم­جویی فرآیند هیجان و هوش معنوی با گرایش به اعتیاد به اینترنت با نقش میانجی تحمل پریشانی در دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز می­باشد.
روش کار: جامعه آماری پژوهش حاضر دانشجویان 19 تا 35 ساله کـاربرِ اینترنـت در دانشگاه آزاد واحد تهران  مرکز بودند. حجم نمونه بر اساس روش نمونه گیری تصادفی ساده 353 نفر انتخاب شد. در این پژوهش به منظور تجزیه و تحلیل داده­ها از آمار توصیفی و آمار استنباطی استفاده شد. در  سطح استنباطی از آزمون کالموگروف- اسمیرونوف، پیرسون و رگرسیون استفاده شد. همچنین برای محاسبات و تحلیل­های آماری از نرم افزارهای اس.پی.اس.اس نسخه 21 استفاده شد. جهت بررسی معادلات ساختاری از روش تحلیل عاملی تاییدی استفاده شد.
یافته ­ها: نتایج نشان داد که اثر مستقیم نظم جویی بر تحمل پریشانی و اعتیاد به اینترنت و اثر مستقیم هوش معنوی بر تحمل پریشانی و اعتیاد به اینترنت معنادار است. همچنین اثر غیرمستقیم نظم جویی بر اعتیاد به اینترنت با نقش میانجی تحمل پریشانی و اثر غیرمستقیم هوش معنوی بر اعتیاد به اینترنت از طریق تحمل پریشانی معنادار است.
نتیجه­ گیری: بر اساس نتایج حاصل از این پژوهش می­توان بیان داشت که راهبردهای نظم جویی، هوش از طریق تحمل پریشانی بر میزان اعتیاد به اینترنت اثر دارند و برای کاهش اعتیاد به اینترنت باید به این متغیرها توجه بیشتری شود.


 
واژه‌های کلیدی: کلیدواژه: راهبردهای نظم جویی، هیجان، هوش معنوی، اعتیاد به اینترنت، تحمیل پریشانی
متن کامل [PDF 251 kb]   (35 دریافت)    
نوع مطالعه: روانپرستاری و پرستاری بهداشت روانی | موضوع مقاله: علوم رفتاری و روانی(روانشناسی، مددکاری و...)
دریافت: 1398/12/6 | پذیرش: 1399/4/18 | انتشار: 1399/7/10
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Hazrat Beigi F, Asgari P, Makvandi B, Keraei A. Causal Relationship Strategies for Emotion Processing and Spiritual Intelligence with Internet Addiction Tendency With the mediating role of imposing distress. IJNR. 2020; 15 (4) :24-33
URL: http://ijnr.ir/article-1-2362-fa.html

حضرت بگی فاطمه، عسگری پرویز، مکوندی بهنام، کرایی امین. رابطه علی راهبردهای نظم جویی فرآیند هیجان و هوش معنوی با گرایش به اعتیاد به اینترنت (با نقش میانجی تحمل پریشانی). پژوهش پرستاری. 1399; 15 (4) :24-33

URL: http://ijnr.ir/article-1-2362-fa.htmlجلد 15، شماره 4 - ( مهر و آبان 1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 29 queries by YEKTAWEB 4241