:: جلد 17، شماره 4 - ( مهر و آبان 1401 ) ::
جلد 17 شماره 4 صفحات 67-58 برگشت به فهرست نسخه ها
الگوی ساختاری رابطه بین مدیریت هیجان و حس انسجام با نقش میانجی تحمل ابهام در پرستاران شهر تهران
سولماز دبیری* ، جواد عینی پور
گروه روانشناسی، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد رودهن، ایران. ، solmazdabiri7@gmail.com
چکیده:   (817 مشاهده)
مقدمه: حس انسجام می­تواند عملکرد فردی و شغلی پرستاران را تحت تاثیر قرار دهد و شناسایی بررسی عوامل دخیل در آن حایز اهمیت است. پژوهش حاضر با هدف بررسی نقش میانجی تحمل ابهام در ارتباط بین مدیریت هیجان و حس انسجام در پرستاران شهر تهران انجام شد.
روش کار: مطالعه حاضر، توصیفی-همبستگی و از نوع مدل­سازی معادلات ساختاری بود. جامعه آماری پژوهش حاضر را  پرستاران شهر تهران در بر­می­گیرد که از این میان، به صورت نمونه­گیری در دسترس تعداد ۱۸۹ نفر انتخاب شدند. ابزار گردآوری داده­ها شامل پرسشنامه حس انسجام، پرسشنامه تحمل ابهام و پرسشنامه تنظیم هیجان بود.
یافته ­ها: نتایج پژوهش نشان داد که ضریب همبستگی بین مدیریت هیجان و تحمل ابهام (۶۷/0)، تحمل ابهام و حس انسجام (۷۶/0) و مدیریت هیجان و حس انسجام (۶۸/0) در سطح 01/0 معنادار است. همچنین تحمل ابهام در رابطه بین مدیریت هیجان و حس انسجام در پرستاران دارای نقش میانجی بود (05/0 >P).
نتیجه­ گیری: بر این اساس در رابطه بین مدیریت هیجان و حس انسجام در پرستاران، تحمل ابهام دارای نقش میانجی بود. بنابراین مدیریت هیجان از طریق افزایش سطح تحمل ابهام در پرستاران می­تواند به تقویت حس انسجام در آنها کمک کند.

 
واژه‌های کلیدی: تحمل ابهام، مدیریت هیجان، حس انسجام
متن کامل [PDF 308 kb]   (445 دریافت)    
نوع مطالعه: پرستاری بهداشت جامعه | موضوع مقاله: علوم رفتاری و روانی(روانشناسی، مددکاری و...)
دریافت: 1401/2/2 | پذیرش: 1401/6/2 | انتشار: 1401/7/10


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
جلد 17، شماره 4 - ( مهر و آبان 1401 ) برگشت به فهرست نسخه ها